Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

2017-07-16-Karkonosze

Ciutkę dreptania było. Nie powiem. tr Ale dałem swobodnie radę, w przeciwieństwie do pewnego jegomościa wyprzedzonego w drodze powrotnej na Czarnym Grzbiecie, z którym za chwil kilka, miałem zabawną konwersację. Gdy zatrzymałem się przed stromym zejściem do Jelenki, rzucił zaczepnie - myślałem że już pan doszedł do Przeł. Okraj a pan tu sobie odpoczywasz. 01Odpowiadam - nie jestem już młody i czasami się męczę. Gościu połknął haczyk i mówi - panie ja już pół wieku w tym roku skończyłem. Odrzekłem mu że mogę Go po piwo wysłać bo ja jeszcze dychę dokładam. Ciutkę go zatkało ale chciał by jego było na wierzchu, więc rzecze - ja idę od Przeł. Okraj poprzez Śnieżkę i z powrotem. Nie powiem. 02Zaimponował mi ale mu dorzuciłem - świetnie, taką samą trasę zrobiłem z tym, że po drodze zahaczyłem o Kowarski Grzbiet, który mu jednocześnie pokazałem a także zielony szlaczek idący trawersem. Minę miał bezcenną, po czym szybko zakończył konwersację b1.

Ciekawostką jest sprzeczność map z rzeczywistym przebiegiem zielonego szlaku, trawersującego Czarny Grzbiet. Mapa swoje a szlak swoje. 03Wg mapy powinien dojść do żółtego od Pecu. Niestety. Albo ja jestem topograficznie mało kumaty albo nie ma go tam, gdzie powinien być. Drugi raz już mi się to zdarzyło. Pomykam wg tyczek i wychodzę na ten zatłoczony Czarny Grzbiet, przechodząc przez lokalne srajdołki.

Ale zanim się to zdarzyło wpadłem do Jelenki na browara - ciemnego, pysznego. Zaspokoiłem pragnienie. Wyszedłem ze schroniska i zaczęło lać. Powrót i czekanie na poprawę pogody. Niestety. Niebo zaciągnięte. Rezygnuję z trasy. Zarzuciłem pelerynę na grzbiet, zszedłem jakieś 50 m w dół i nagle deszcz się skończył, wyszło słońce czyli pogoda jak to w górach - nieprzewidywalna i zmienna. W tył zwrot, peleryna do plecaka i powrót na trasę.

 

Galeria fotek z Karkonoszy

X

Schronisko Jelenka

50°44′30,93″N 15°46′40,14″E

Schronisko położone jest przy szlakach turystycznych:

szlak-niebieski [niebieski] prowadzący z Przełęczy pod Śnieżką na Przełęcz Okraj i dalej.

szlak-czerw [czerwony] fragment Głównego Szlaku Sudeckiego prowadzący ze Śnieżki do Pomezní Boudy i dalej,

szlak-ziel [zielony] prowadzący ze schroniska Jelenka na Śnieżkę.

Położone jest na wysokości 1260 m npm, na głównym grzbiecie Karkonoszy, na skrzyżowaniu szlaków turystycznych, pomiędzy Przełęczą Okraj (Pomezní Boudy) a Śnieżką, na małej polanie przy granicy państwowej z Polską. Początki działalności schroniska sięgają okresu przedwojennego, kiedy od 1936 działała tutaj Emma-quellen-baude (pierwotnie domek myśliwski hrabiego Jaromira Černín-Morzin). Można stąd podziwiać rozległe widoki, a dzięki dogodnemu położeniu blisko stąd zarówno na Śnieżkę (3,5 km), do Lučnej boudy (7,5 km), Malej Úpy (4 km), Karpacza (7 km)...

Schronisko może przyjąć na nocleg 26 osób w pokojach wyposażonych w umywalki z ciepłą i zimną wodą. WC i natryski są wspólne. Można nocować z własnym śpiworem, lub skorzystać z pościeli i wyżywienia.

Na drodze do Jelenki obowiązuje zakaz ruchu samochodów (parkingi znajdują się w odległości 2-4 km). Jest tutaj za to cisza, a latem można podziwiać piękno przyrody.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Ach te odległości podawane w kilometrach. Na Śnieżkę 3,5 km? Toż to blisko - 40 min. i na szczycie b1.

X

Przełecz Okraj (niem.: Grenzbauden Pass, Schlesische Grenzbaude)

50°44′45,97″N 15°49′27,69″E

szlak-czerw [czerwony] - Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej do Szklarskiej Poręby od strony zachodniej i na Łysocinę,

szlak-niebieski [niebieski] - na Śnieżkę przez Czoło od strony zachodniej i do Lubawki przez Pańską Górę,

szlak-ziel [zielony] - do Karpacza przez Wilczą Porębę na północny zachód i do Lubawki na północny wschód,

szlak-zolty [żółty] - szlak do Trzcińska przez Przełęcz Kowarską i schronisko Czartak,

szlak-czerw [czerwony] - szlak do Trutnova (czeski),

szlak-zolty [żółty] - do Spalonego Młyna (na południe) oraz do Svorovej Hory (pol.Czarnej Kopy) (na zachód).

Przełęcz w południowo-zachodniej Polsce, we wschodniej części Karkonoszy, pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem, na wysokości 1046 m n.p.m.. Droga która prowadzi przez Przełęcz Okraj została zmodernizowana w 1937, a już rok później została wykorzystana przez Wehrmacht do najazdu na Czechosłowację.

 

Do 21 grudnia 2007 r. na przełęczy znajdowało się drogowe przejście graniczne Okraj – Pomezní Boudy do Czech, na drodze łączącej Jelenią Górę z Trutnovem. Było to najwyżej położone drogowe przejście graniczne Polski. Łączą się tu polska droga wojewódzka nr 368 i czeska droga nr 252.

W latach 60. XX w. powstała tu opadowa stacja meteorologiczna (wys. 1050 m n.p.m.). Średnie wartości roczne opadów z lat 1966–1975 wynosiły 1297 mm (najwięcej: czerwiec 177 mm i maj 153 mm, najmniej: styczeń 63 mm i grudzień 75 mm).

Funkcjonują tutaj schroniska – polskie Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” oraz czeskie Pomezní bouda. Po stronie czeskiej znajduje się również kilka restauracji oraz obiektów noclegowych, należących do miejscowości Malá Úpa (Pomezní Boudy).

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Wspomnienia

Pierwszy raz byłem na niej zimą w 1978 roku. Pamiętam wysiadanie z autobusu (rozweselona grupa studenciaków) i rozświetlone przejście graniczne po lewej stronie. No i fragmenty trasy do Strzechy Akademickiej. Śniegu było po pas. Do dziś zastanawiam się którędy szliśmy. Napewno przez Kowarski Grzbiet. Ale jak dalej? Bo nie chce mi się wierzyć, że daliśmy radę przez Czarny Grzbiet i Śnieżkę w takich warunkach. Jednak innej drogi nie było. Ech! Człowiek młody to miał fantazję (i kondycję). Ba. Wieczorem w schronisku była jeszcze balanga!

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone