Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

2015-09-18-19-Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej

Clou sezonu - Przejscie Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Drugie w tym roku szaleństwo po Wyrypie Beskidzkiej. Za namową Juniora wziąłem udział (on pół-udział a ja właściwie to udziałek, co wyjaśni się na końcu). trasa004

Docieramy pociągiem Do Szklarskiej Poręby godzinę przed startem imprezy. Szybki marsz na punkt startowy. 01Junior staje w kolejce po numery startowe i koszulki (jak się później przekonałem taka koszulka z napisem ... Przejście Kotliny ...budzi na szlakach szacunek b6) a ja nabieram sił w pozycji horyzontalnej. Ciepło. Godzina 20ta a na termometrze 24 stopnie. Jestem łatwo rozpoznawalny. Chyba jedyny uczestnik w kraciastej koszuli flanelowej.

Pif-paf i ruszamy. Staram się trzymać grupy świetlików - prawie 500 osób z palącymi się czołowkami. Idę z synem jak równy z równym. Doszliśmy do Kamieńczyka. I to był ostatni moment, w którym widziałem syna. Powoli koniec stawki zaczął zbliżać się do mnie a Junior sobie poszedł w czole grupy. Po 1,5 h dotarłem do Hali Szrenickiej. A tam impreza - spotkałem grupkę umilającą sobie ten wysiłek nie tylko wodą mineralną. Pierwszy posiłek i nie tylko. Łyk swojej wody i dalej w trasę. Ciepło. Temperatura około 15-tu stopni. Pomykam czerwonym - Trzy Świnki, Łabski Szczyt - docieram do Śnieżnych Kotłów. 02Już nie jest tak przyjemnie. Wieje jak diabli. Skrywam się za murem i oddaje się konsumpcji, rozglądając się wokół. Ciemno. Konstrukcja budynku nadajnika sprawia upiorne wrażenie. Czarna ściana nad głową.

Pół godziny odpoczynku i dalej w drogę. Kurcze. Nie było do czego się spieszyć. Szlak pod Szyszakiem to koszmar, zwłaszcza w nocy. Udało mi się nawet z niego zboczyć. Kamień pogania kamień. O kontuzję bardzo łatwo (na końcu dowiaduję się że właśnie tam kilka osób się poobijało). No ale każdy szlak się kiedyś kończy więc i ten przeszedł w przyzwoitą ścieżkę. I wtedy się zaczęło. Koncert jeleni. Rykowisko. Przynajmniej nie byłem sam. W międzyczasie ległem sobie na chwilę na jakiejść skałce. Telefon od Juniora - sprawdza czy żyjęb2. Patrzę w górę a tam cudowny nocny, bezchmurny nieboskłon. Miliony, miliardy gwiazd. Takiego nieba w życiu nie widziałem. Tak mi było błogo, że nie przyszło mi do głowy aby to uwiecznić fotką. Zresztą nie tylko to niebo. I nagle słyszę. Polak? A to dzień dobry. Grupa Czechów pomyka na Przeł. Karkonoską. Ruszam za nimi. Przed przełęczą dochodzę imprezowiczów. Zaczęło ich suszyć. Na przełęczy punkt żywieniowy. Pobieram kubek jakiejś cieczy, siadam pod dawną strażnicą i znowu konsumuję zapasy. Po czeskiej stronie jasno i wesoło. Tam to dopiero imprezują. No ale oni nie leźli po Karkonoszach. Parking pełen kur i podobnych pojazdów.

Ruszam dalej. Mijam Odrodzenie, dreptam stromym podejściem i wtedy się zaczęło. Dochodzę do kamienia z namalowanymi oznaczeniami szlaków i widzę - czerwony w lewo, zielony prosto. Skręcam w lewo. Idę jakąś ścieżką, która coraz mniej przypomina szlak, zwłaszcza główny. Po 300 metrach zatrzymuję się. Nie. Coś tu nie gra. Zawracam i dochodzę ponownie do tego felernego kamienia. Patrzę na te malunki a tam jak byk stoi - zielony w lewo, czerwony prosto. Chyba miałem przywidzenie. Dobrze że nie dolazłem do Pielgrzymów. b2

Ruszam w kierunku Śnieżki. Mijam Słonecznik, Spaloną Strażnicę, idę w kierunku Domu Śląskiego i ... następna fatamorgana. 05Zniknęły światła schroniska. Śnieżka świeci a schroniska nie ma. Co jest grane? Zszedłem ze szlaku głównego? Zawracam. Mijam lekko zdziwioną współuczestniczkę tego samego spędu, bo idę w przeciwnym kierunku. Po kilkudzisięciu metrach oglądam się za siebie a schronisko świeci. No tak. Zagłębienie terenu było. Wracam i wchodzę w podwoje schroniska. Na ławach leżą strudzeni współzawodnicy. Jest ok. 5ta rano. Dzwonię do Juniora a on mi mówi, że właśnie minął Przeł. Kowarską. I tu widać różnicę wieku - 30 lat i 4 godziny trasy b3. Zalegam na wolnej ławie, nakrywam się kurtką i padam w objęcia Morfeusza.

Budzę się o 7mej. Kawa, jakieś żarełko i w drogę. Wychodzę przed schronisko a tam ... szron na glebie i cień wielkiej góry. 06Wodę przewidziałem ale zimę to nie za bardzo. Mam tylko lekką kurtkę na grzbiet. Szybki marszobieg po trawersie. Na rozdroże docieram już spocony, bo po drodze odnalazło się słońce. Ba zaraz zrobiło się ciepło. Marsz po grzbiecie. Deptak. Tylko jaki .... urzędnik wpadł na pomysł aby go wyłożyć takimi kamyczakmi? Zawsze sądziłem, że płytki kładzie się na płask a tu odkrycie - płytki ustawione na sztorc. Za karę kazałbym mu codziennie tamtędy chodzić, najlepiej w szpilkach b4.

Wreszcie Jelenka. Rzucam się na nasłonecznioną ławkę pod schroniskiem i zalegam na kilkanaście minut w ciszy - jelenie w końcu zamilkły. Nawet ten pod schroniskiem nie ryczyb5. Pobudka. Pora na Kowarski Grzbiet. Najpierw ciutkę w dół a później piękne podejście. Piękne pod warunkiem, że nie ma się w nogach 30tu kilometrów. Od kamienia granicznego do kamienia. Mordęga. I w międzyczasie zaczął meldować się lewy staw skokowy. Na grzbiecie stwierdził, że już mnie nie opuści, co oznaczało koniec zawodów. Dokuśtykałem do schroniska na Przeł. Okraj. Spożyłem kolejną ciecz wraz z kolejną kanapką. Pogadałem z kolesiem, któremu również nie spieszyło się na metę. O! Staw skokowy zapomniał o mnie. To ruszam dalej. Piękne ścieżki. 09Najpierw asfaltówką a później przez lasy i łąki. Znowu przypomina sobie o mnie ten staw. Docieram do Przeł. Kowarskiej a tam punkt żywieniowy i ... transport do Szklarskiej na metę. Przede mną perspektywa pięknych Rudaw Janowickich a pode mną bolący staw skokowy. Koniec trasy. Skorzystałem z transportu. Pocieszające było to że nie byłem jedyny a w dodatku najstarszy b5.

P.S. Junior też nie ukończył. Padł po (nomen-omen) setce b5 na kolano.

 

X

Schronisko Jelenka

50°44′30,93″N 15°46′40,14″E

Schronisko położone jest przy szlakach turystycznych:

szlak-niebieski [niebieski] prowadzący z Przełęczy pod Śnieżką na Przełęcz Okraj i dalej.

szlak-czerw [czerwony] fragment Głównego Szlaku Sudeckiego prowadzący ze Śnieżki do Pomezní Boudy i dalej,

szlak-ziel [zielony] prowadzący ze schroniska Jelenka na Śnieżkę.

Położone jest na wysokości 1260 m npm, na głównym grzbiecie Karkonoszy, na skrzyżowaniu szlaków turystycznych, pomiędzy Przełęczą Okraj (Pomezní Boudy) a Śnieżką, na małej polanie przy granicy państwowej z Polską. Początki działalności schroniska sięgają okresu przedwojennego, kiedy od 1936 działała tutaj Emma-quellen-baude (pierwotnie domek myśliwski hrabiego Jaromira Černín-Morzin). Można stąd podziwiać rozległe widoki, a dzięki dogodnemu położeniu blisko stąd zarówno na Śnieżkę (3,5 km), do Lučnej boudy (7,5 km), Malej Úpy (4 km), Karpacza (7 km)...

Schronisko może przyjąć na nocleg 26 osób w pokojach wyposażonych w umywalki z ciepłą i zimną wodą. WC i natryski są wspólne. Można nocować z własnym śpiworem, lub skorzystać z pościeli i wyżywienia.

Na drodze do Jelenki obowiązuje zakaz ruchu samochodów (parkingi znajdują się w odległości 2-4 km). Jest tutaj za to cisza, a latem można podziwiać piękno przyrody.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Ach te odległości podawane w kilometrach. Na Śnieżkę 3,5 km? Toż to blisko - 40 min. i na szczycie b1.

X

Hala Szrenicka

50.7931008N, 15.5034481E

Przez Halę Szrenicką przebiegają następujące szlaki:

szlak-ziel [zielony] z Jakuszyce i dalej wokół Szrenicy jako Ścieżka nad Reglami do Przełęczy Karkonoskiej,

szlak-czerw [czerwony] ze Świeradowa-Zdroju jako Główny Szlak Sudecki i dalej do Karpacza przez Kocioł Łomniczki,

szlak-czerw [czerwony] na przełęcz Okraj jako Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej.

Hala Szrenicka (niem. Grenzwiese) – położona na wysokości od 1 150 do 1 300 m n.p.m. wysokogórska łąka torfowa, rozciągająca się po obu stronach głównego grzbietu Karkonoszy. Początkowo była to naturalna łąka górska, która została powiększona przez wypasy owiec. Pod koniec XVIII w. zbudowano tu chatę, która została przekształcona w schronisko na Hali Szrenickiej. W schronisku znajduje się stacja GOPR.

Na hali istnieją dobre warunki narciarskie, występują liczne trasy zjazdowe i wyciągi, jeden z nich dochodzi prawie pod sam szczyt Szrenicy, z której roztacza się panorama na Góry Izerskie.

 

źródło: www.wikipedia.pl

X

Przełęcz Karkonoska

50°46′48″N 15°36′30″E

szlak z Przesieki,

szlak Główny Szlak Sudecki od Równi pod Snieżką,

szlak od Pielgrzymów,

szlak spod Bouda u Bílého Labe,

szlak od Jelini Boudy,

szlak od Moravskiej boudy,

szlak od Snieżnych Kotłów.

Przełęcz (1198 m n.p.m.) w głównym grzbiecie Karkonoszy, nad miejscowością Przesieka, pomiędzy Małym Szyszakiem a Śląskimi Kamieniami. Biegnie nią granica polsko-czeska. W Czechach nosi nazwę Slezské sedlo.

 

Wyraźne obniżenie w połowie Śląskiego Grzbietu składa się z dwóch przełęczy. Pierwszą od zachodu i głębszą jest Przełęcz Dołek (1178 m n.p.m.), a za Ptasim Kamieniem (1213 m n.p.m.) znajduje się właściwa Przełęcz Karkonoska na wysokości 1198 m n.p.m., do której zarówno od czeskiej, jak i od polskiej strony prowadzi asfaltowa droga. Jej polski odcinek jest bardzo zniszczony i zamknięty dla ruchu motorowego. Biorąc pod uwagę różnice nachyleń, która od dołu podjazdu z Podgórzyna (347 m n.p.m.) na przełęcz wynosi 891 m (na długości 12,44 km), jest to najtrudniejszy asfaltowy podjazd w Polsce. Jej nachylenie miejscami dochodzi do 29%, a średnia najbardziej stromego odcinka – 16%. Nad przełęczą znajduje się polskie schronisko Odrodzenie a na samej przełęczy czeski hotel Špindlerova bouda oraz dawny budynek straży granicznej. Po czeskiej stronie, około 300 metrów niżej do Špindlerovej boudy mieści się także wojskowy ośrodek wypoczynkowy VS Malý Šišak, który powstał w okresie międzywojennym i nosił wówczas nazwę Adolf-Baude. W pobliżu, przy drodze prowadzącej do Szpindlerowego Młyna, znajduje się jeszcze kilka innych obiektów turystycznych. Po wojnie funkcjonowała nazwa "Przełęcz Szpindlerowska".

 

Najniższe obniżenie w głównym grzbiecie Karkonoszy znane było już w średniowieczu jako droga handlowa (Śląska Droga) z Vrhlabi do miast śląskich. Na trasie Śląskiej Drogi do Śląskiej Przełęczy powstała na początku XVI w. osada górników w Szpindlerowym Młynie gdzie były wydobywane rudy srebra i miedzi. Przez przełęcz przechodziło wielu górników, ale także wielu uciekinierów religijnych kiedy wybuchła wojna 30-letnia. W 1740 roku powstała pierwsza gospoda na przełęczy (Alte Erlebachbaude), która już odnowiona była w 1784 po zakończeniu pierwszej wojny śląskiej. W 1824 została zbudowana dzisiejsza Szpindlerowa Buda na wysokości 1202 m npm. W 1811 roku powstała druga największa buda na przełęczy - Adolfova Bouda, która pierwotnie nazwana była Alte Spindlerbaude, zbudowana przez Franza Spindlera, potomka młynarza Franza Spindlera od którego nazwiska kurort wziął swoją nazwę. Dziś dawna Adolfova Bouda to Lužická bouda. W 1924 roku powstała nowa Erlebachova bouda, która od nazwiska właścicielki Gabrieli Erlebach nazwana była także Gabibaude. W 1929 roku powstało natomiast po niemieckiej stronie duż schronisko młodzieżowe Jugendkammhaus Rübezahl - dzisiejsze schronisko Odrodzenie.

 

W roku 1914 rozpoczęto budowę drogi asfaltowej ze Szpindlerowego Młyna na Przełęcz. Budowę ukończono dopiero w 1923 r. Po stronie niemieckiej planowano już w 1930 budowę odgałęzienia od Autostrady Sudeckiej na Przełęcz, a jeszcze wcześniej, bo w 1925 r. powstał projekt przedłużenia tramwajów jeleniogórskich z Przesieki na Przełęcz. Główną blokadą była jednak niechętna postawa rodu v. Schaffgotsch, którzy co prawda w latach 1902-1904 zbudowali istniejącą do dziś drogę z Przesieki na Przełęcz (wyasfaltowana w 1937 r.). Wraz z zajęciem Sudetów Czeskich przez Niemcy rozpoczęto budowę połączenia z Borowic na Przełęcz Karkonoską. Do 1940 roku zbudowano nieutwardzoną drogę z Przesieki na Przełęcz Karkonoską (6 km). W 1941 roku droga była już przejezdna dla aut. Pracę wykonywali jeńcy wojenni z komanda w Borowicach - w bardzo trudnych warunkach zginęło wg różnych szacunków od 800-1000 więźniów. Drogi ostatecznie nie ukończono. W latach siedemdziesiątych projektowano dokończenie budowy Drogi Sudeckiej, która poprzez Przełęcz Karkonoską utworzyłaby kołową arterię komunikacyjną między Polską i Czechosłowacją. Projekt ten został zaniechany. W tym czasie jedynie pokryto nawierzchnię istniejącego odcinka Drogi Sudeckiej asfaltem.

 

źródło: www.dolny-slask.org.pl

X

Rudawy Janowickie

50.8649528N, 15.8968872E

Rudawy Janowickie (niem. Landeshuter Kamm) leżą w cieniu Karkonoszy, które przewyższają je o ponad 600 metrów. Ze Skalnika rozpościera się piękna panorama Kotliny Jeleniogórskiej a z Sokolików - najpiękniejszy widok na Karkonosze. Tutaj spotkamy również najlepszych polskich wspinaczy, turystów lubiących leśne ostępy, a w Czarnowie ubranych w kolorowe dhoti i sari wyznawców hinduskiej religii.

 

Położone są w Sudetach Zachodnich zajmując obszar blisko 90 km2. Są pasmem niewysokim, bowiem w najwyższym punkcie osiągają wysokość 945 m n.p.m. Mają unikalny na skalę sudecką południkowy przebieg. Na północy, od Gór Kaczawskich, oddziela je przełomowa dolina Bobru. Od zachodu graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Kotliną Kamiennogórską, a od południa, poprzez Przełęcz Kowarską, z Lasockim Grzbietem w Karkonoszach.

Główny grzbiet Rudaw Janowickich, ciągnący się na przestrzeni ok. 16 kilometrów, ograniczony jest od południa Przełęczą Kowarską, a od północy doliną Bobru. Całe pasmo jest dość zwarte, a od głównego grzbietu odchodzi kilka bocznych - Zamkowy Grzbiet z ruinami zamku Bolczów, Janowickie Garby z licznymi skałkami oraz Hutniczy Grzbiet.

 

Rudawy Janowickie należą do geologicznej jednostki wschodnich Karkonoszy, wchodzącej w skład bloku karkonosko-izerskiego. Zachodnia ich część zbudowana jest z granitów, natomiast wschodnia ze skał przeobrażonych (metamorficznych), wykazujących dużą różnorodność. W Rudawach Janowickich, zwłaszcza na ich wschodnich zboczach, wydobywano w przeszłości liczne rudy, od których pochodzi nazwa tego pasma. Eksploatowano tutaj rudy żelaza, miedzi, arsenu, złota i innych metali. Po II wojnie światowej w okolicach Kowar eksploatowane były rudy uranu. Teren wokół kopalni był silnie strzeżony i zamknięty dla osób postronnych, dzisiaj znajduje się tam m.in. inhalatorium radonowe oraz podziemna trasa turystyczna.

 

Obszar Rudaw Janowckich znajduje się w piętrze regla dolnego. Pierwotne lasy liściaste z domieszką sosny i jodły nie zachowały się z powodu intensywnego wyrębu, jaki prowadzony był już od czasów średniowiecza, m.in. w związku z licznymi kopalniami. Podobnie jak w pozostałych częściach Sudetów dzisiaj w Rudawach Janowickich dominują świerki, które stanowią tu ponad 85% drzewostanu. Rudawskie łąki, podchodzące w wielu miejscach wysoko na zbocza, pełne są chronionych i rzadkich roślin. Do najciekawszych należą żywiec dziewięciolistny, arnika górska, śnieżyca wiosenna, pierwiosnka wyniosła, róża alpejska i kilka gatunków storczyków. Późnym latem pojawiają się zimowity jesienne, stanowiące pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni.

Na terenie Rudaw Janowickich stwierdzono ponad 200 gatunków kręgowców, z których największą liczbę stanowią ptaki. Duże znaczenie mają tu wspomniane już stawy, będące miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków, ale i zwierząt żyjących nad wodą, np. wydry i piżmaka. W starych sztolniach schronienia szukają nietoperze, m.in. objęte ścisłą ochroną mopek i nocek duży, a także podkowiec mały. Z wodą lub terenami podmokłymi związane jest występowanie traszki grzebieniastej, salamandry plamistej, minoga strumieniowego, czy głowacza białopłetwego.

 

Sieć szlaków jest gęsta, a głównymi węzłami są Skalnik i położone na jego zboczach dawne schronisko „Czartak” oraz schronisko „Szwajcarka” w Górach Sokolich. Przez Rudawy Janowickie, na odcinku Mysłakowice – Bukowiec – Skalnik – Szarocin, przechodzi szlak Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Ze szlaków długodystansowych w Rudawach Janowickich warto jeszcze wymienić Szlak Zamków Piastowskich, pozwalający odwiedzić zamki Sokolec i Bolczów oraz Europejski Długodystansowy Szlak Pieszy E3, oznaczony kolorem szlak i prowadzący z Trzcińska przez Szwajcarkę, Starościńskie Skały, Wołek, Czartak i Wilkowyję do Pisarzowic.

 

Ruiny zamków Sokolec i Bolczów są ogólnie dostępne, przy czym Sokolec to zaledwie kilka niewysokich murków i pozostałości wykutej w skale cysterny na wodę. Znacznie lepiej i okazalej prezentuje się zamek Bolczów, w którego części jeszcze przed wojną funkcjonowało schronisko. Z korony murów rozpościera się ograniczony drzewami widok na dolinę Janówki i na Góry Sokole. Przy szlak szlaku w kierunku „Szwajcarki”, przechodzącym na południe od zamku, znajduje się kilka ciekawych formacji skalnych: Skalny Most, Piec, Skalne Bramy, Starościńskie Skały i Fajka. Na zboczach położonej we wschodniej części pasma Wielkiej Kopy istnieją pozostałości dawnych kopalni pirytu w postaci sztolni i zalanych wyrobisk. Z powodu różnych tlenków metali zawartych w skałach, stawki mają piękne kolory, którym zawdzięczają swoje nazwy: Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko, Zielony Stawek. Warto również zajrzeć do Czarnowa, gdzie swą siedzibę od wielu lat mają wyznawcy Kryszny.

 

Na podstawie:

http://naszesudety.pl/rudawy-janowickie-opis-pasma.html

www.wikipedia.pl

Jak mawia Junior - pitu, pitu, a i tak większość "turystów" zaczyna i kończy swoją obecność w Rudawach Janowickich, w Miedziance w okolicach browarub1

X

Przełecz Okraj (niem.: Grenzbauden Pass, Schlesische Grenzbaude)

50°44′45,97″N 15°49′27,69″E

szlak-czerw [czerwony] - Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej do Szklarskiej Poręby od strony zachodniej i na Łysocinę,

szlak-niebieski [niebieski] - na Śnieżkę przez Czoło od strony zachodniej i do Lubawki przez Pańską Górę,

szlak-ziel [zielony] - do Karpacza przez Wilczą Porębę na północny zachód i do Lubawki na północny wschód,

szlak-zolty [żółty] - szlak do Trzcińska przez Przełęcz Kowarską i schronisko Czartak,

szlak-czerw [czerwony] - szlak do Trutnova (czeski),

szlak-zolty [żółty] - do Spalonego Młyna (na południe) oraz do Svorovej Hory (pol.Czarnej Kopy) (na zachód).

Przełęcz w południowo-zachodniej Polsce, we wschodniej części Karkonoszy, pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem, na wysokości 1046 m n.p.m.. Droga która prowadzi przez Przełęcz Okraj została zmodernizowana w 1937, a już rok później została wykorzystana przez Wehrmacht do najazdu na Czechosłowację.

 

Do 21 grudnia 2007 r. na przełęczy znajdowało się drogowe przejście graniczne Okraj – Pomezní Boudy do Czech, na drodze łączącej Jelenią Górę z Trutnovem. Było to najwyżej położone drogowe przejście graniczne Polski. Łączą się tu polska droga wojewódzka nr 368 i czeska droga nr 252.

W latach 60. XX w. powstała tu opadowa stacja meteorologiczna (wys. 1050 m n.p.m.). Średnie wartości roczne opadów z lat 1966–1975 wynosiły 1297 mm (najwięcej: czerwiec 177 mm i maj 153 mm, najmniej: styczeń 63 mm i grudzień 75 mm).

Funkcjonują tutaj schroniska – polskie Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” oraz czeskie Pomezní bouda. Po stronie czeskiej znajduje się również kilka restauracji oraz obiektów noclegowych, należących do miejscowości Malá Úpa (Pomezní Boudy).

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Wspomnienia

Pierwszy raz byłem na niej zimą w 1978 roku. Pamiętam wysiadanie z autobusu (rozweselona grupa studenciaków) i rozświetlone przejście graniczne po lewej stronie. No i fragmenty trasy do Strzechy Akademickiej. Śniegu było po pas. Do dziś zastanawiam się którędy szliśmy. Napewno przez Kowarski Grzbiet. Ale jak dalej? Bo nie chce mi się wierzyć, że daliśmy radę przez Czarny Grzbiet i Śnieżkę w takich warunkach. Jednak innej drogi nie było. Ech! Człowiek młody to miał fantazję (i kondycję). Ba. Wieczorem w schronisku była jeszcze balanga!

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone