Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

2017.08.15 - Góry Izerskie po raz pierwszy

Izery. Ile ja razy o nich słyszałem lub czytałem. W końcu nadszedł czas weryfikacji wiedzy z rzeczywistością. Procedura jak zwykle. Pobudka wcześnie rano, śniadanie, zapakowanie plecaka, autko i bzium do Jakuszyc. 1,5 godziny jazdy i na miejscu. trasa006Pogoda wyśmienita. Około 20 stopni (powyżej zera b1) i bezchmurne niebo. Cały parking do mojej dyspozycji. Ludzi niewiele. Buty na nogi, kijki na odpowiednią długość i w drogę. W planie długi marsz. Tory. Akurat pociąg z Czech przejechał. Za torami coś co bardziej przypomina komin ciepłowni niż znicz. Pasuje w tym miejscu z tą kolorystyką i kształtem jak wół do karety. To zapewne nasza swojska prowizorka czyli kie...edyś postawi się lepszy. b1

Hop przez tory i rozpoczynam marsz zielonym szlakiem. Droga przez las. Powoli wchodząc lekko pod górkę po prawej stronie zaczyna ukazywać pejzaż Gór Izerskich i Karkonoszy. Wokół las. Ptaszki śpiewają, słoneczko świeci. Idylla. Wyprzedzam jakąś młodzieżową wycieczkę. Młodzieńcy już z rana wyglądają na mocno zmęczonych. b1 Dochodzę do Rozdroża pod Cichą Równią. Rozmowa ze spotkanymi turystami - skąd, dokąd, pogoda, itp. Ja w planie mam Chatkę Górzystów, oni też. 01Ruszam dalej zielonym. Za chwil kilka słyszę okrzyki i widzę pędzącego do mnie faceta - panie, do Chatki to niebieskim. Dziękuję za informację i mówię mu że niebieskim to byłoby zbyt proste, wybieram wariant dłuższy. Ja zaplanowałem marsz naokoło. Ruszam. Kilkaset metrów poboczem asfaltówki i skręt w las na czerwony szlak. Las. Ale co to za las. b1 Piękne lekko trawiaste poszycie przeplatane jagodnikami, smukłe świerki kąpiące się w promieniach porannego słońca. Podchodzę kilkadziesiąt metrów, wyciągam ochronę przeciwdeszczową i ścielę sobie siedzisko na lekko wilgotnej trawie. Będzie śniadanie na trawie. b1 Smakowało jak rzadko.

W drogę. Ciutkę pokręcony szlak wyprowadza mnie wkrótce na utwardzoną drogę. Po prawej zostaje kopalnia kwarcu Stanisław a po lewej Wysoka Kopa. Droga cały czas lekko pnie się w górę. Czasmi wyprzedzają mnie cykliści a czasami to ja ich wyprzedzam. b1 W pewnym miejscu na poboczu stoi furgonetka. Grzybiarze. A to pewnie kumple leśniczego. b1 No bo jakie inne barany mogłyby wjechać na ten teren? Zawsze sądziłem że grzybobranie polega na chodzeniu po lesie. Teraz przekonałem się, że na jeżdżeniu też. b1

W końcu dochodzę, poprzez Przednią Kopę, na punkt widokowy przy Sinych Skałkach. Warto było. Co za widok! Na dalszym planie górka pogania górkę. 02Horyzont kończy się na przeszło 160 km. Bliżej w oczy rzuca się Stóg Izerski z dobrze widocznym schroniskiem. A jeszcze bliżej? Rozległa dolina porośnięta lasem z rozległymi polanami (może na odwrót) i poprzecinana licznymi strumieniami. Rozkosz dla oczu. Izerska Łąka. 03Warto było się tu wdrapać. Mam ze sobą lornetkę. Mogę wgłębić się wszczegóły pejzażu. Gapiłem się z pół godziny jak sroka w gnat. Link do schematu poglądowego, co można zobaczyć spod Sinych Skałek.

Perspektywa spożycia słynnego omleta z jagodami wzięła górę. Idę dalej. Długie zejście i rozdroże szlaków. Zatrzęsienie cyklistów. Wygląda jakby zjechali się z połowy kraju. Skręcam na żółty i trzymam się pobocza gruntowej drogi. A ci (cykliści) zachowują się tak jaby sobie ją wykupili. Ba. Niektórzy nawet dzwonią - uwaga, wrocławski panicz jedzie. b1 Noż .... Wolna amerykanka. Albo słoma.

Wreszcie droga zwęziła się do ścieżki i trafiam na raj na ziemi. Polanka w lesie nad potokiem Wrześnica. 04I ten drewniany mostek. Szumiący potok w kolorze z lekka brązowym wijący się poprzez las. Oj, trochę tam poleżałem ciesząc uszy i oczy z perspektywą, że za kilka minut i kubki smakowe też mogą być uradowane. Optymista ze mnie. Doszedłem do Chatki Górzystów a przy niej tłok, prawie jak na Krupówkach. Nie poddam się. W końcu przecież po to 14 km zrobiłem. Wbijam się w kolejkę. Rozmowa z sąsiadami. Rozglądam się po sali - to dawna sala szkolna. Ach ta ściana pełna regałów z książkami. Poczytałoby się. Czuć ducha tego magicznego miejsca. Czas leci szybko. Po godzinie stania w kolejce dostaję to cudo na talerzu. 05Niosę przez salę schroniska jakbym niósł górę szklanek. Wyszukuję kawałek wolnej ławki na podwórzu i oddaję się konsumpcji. Mniam, mniam. Warto było. Rozkosz dla podniebienia. Aczkolwiek trochę rozleniwia. b1 Pojawia się myśl - może by tak jeszcze jednego? A jakby tak przyjechać na kilka dni to ile by się zjadło? Precz z grzesznymi myślami. Trasa czeka. Teraz to już z górki. No prawie z górki, czegoś jednak nie przewidziałem.b1

Droga jak po sznurku. Na początku gdzieniegdzie ślady dawnych zabudowań. Resztki wsi Wielka Izera. Łąki i torfowiska wokoło. 06Polana, las, polana, las, ... oczy nacieszone widokiem. Przerwa na żarełko nad Izerą. Mijam schronisko Orle. To miejsce już dorównuje Krupówkom. Hałas i tłok. 07Pamiątkowa fotka i dalej w las ... pod górę. Patrzę na mapę a tam pisze - Samolot. Ki czort. Zaczyna się ostro pod górę. Przecinam jakąś drogę, dochodzę na szczyt a za nim płaskowyż o długości przeszło kilometra. Zupełnie jakby ktoś pas startowy wybudował. Teraz przynajmniej wiem skąd ta nazwa. Jego koniec to kolejny pagórek. Zejście zakosami i ... tory. Jestem w punkcie wyjścia. Koniec eskapady. Przeszło 21 km przeszedłem ale to chyba była najpiękniejsza trasa w tym roku. Obiecuję sobie tu powrócić. Przecież widziałem tylko niewielką część tego pięknego pasma górskiego. A już jestem zachwycony.

 

Galeria fotek z Gór Izerskich

X

Jakuszyce

50°49′11″N 15°26′18″E

Szlaki turystyczne wiodące przez Jakuszyce:

szlak-czerw [czerwony] do Chatki Górzystów przez schronisko Orle – czas przejścia około 2 godzin. Ze schroniska Orle można zejść na czeską stronę Gór Izerskich. Można iść dalej szlakiem szlak-niebieski [niebieski] i szlak-czerw [czerwony] do schroniska na Stogu Izerskim – wtedy na wędrówkę trzeba przeznaczyć 4 godziny.

szlak-ziel [zielony] do Rozdroża Izerskiego przechodzi w pobliżu Wysokiej Kopy – czas przejścia około 3 godzin. Dalej można dojść do Świeradowa Zdroju.

szlak-ziel [zielony] do Szrenickiej Skały tuż pod Szrenicą – czas przejścia około 2,5 godzin. Szlak zielony wiedzie aż do Pielgrzymów pod Wielkim Stawem.

szlak-czerw [czerwony] do punktu Harrahov Kemp i dalej w Czeskie Karkonosze – czas przejścia około 1 godziny.

szlak-zolty [żółty] na Dział Izerski – czas przejścia około 1 godziny.

Krótko po 1945 r. Jakuszec, niem. Jakobsthal – najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby położona kilka kilometrów od centrum miejscowości, 800 m od granicy polsko-czeskiej. Przed przystąpieniem Polski do układu z Schengen istniało tu przejście graniczne drogowe i małego ruchu granicznego Jakuszyce – Harrachov oraz na szlaku turystycznym Polana Jakuszycka – Harrachov. Jakuszyce leżą na wysokości 886 m n.p.m. Tutejszy klimat jest porównywalny do klimatu na wysokości 1500 m n.p.m. w Alpach. Przez Jakuszyce przepływa Kamienna, niewielka rzeka dorzecza Odry, dopływ Bobru.

 

Znajduje się tutaj najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce, leżąca na wyremontowanym w 2010 roku szlaku kolejowym pomiędzy Jelenią Gorą i Harrachovem.

Początek Jakuszycom dała leśniczówka należąca do Schaffgotschów, wokół której powstała później osada pasterzy i drwali. W 1848 przez Jakuszyce przeprowadzono szosę, a w 1902 linię kolejową. W r. 1825 miejscowość wzmiankowano jako Jakobstale, następnie Jakobsthal lub Jakobstal. W 1910 r. mieszkało w Jakuszycach 90, a w 1933 r. 120 mieszkańców. Pod koniec XIX w. projektowano także budowę linii kolejowej ze Szklarskiej Poręby przez Jakuszyce, Orle do nieistniejącej dziś osady Wielka Izera na Izerskiej Łące. Nowe połączenie miało być wykorzystywane przede wszystkim do celów gospodarczych i zwózki drewna, ale też dla obsługi ruchu pasażerskiego. Z uwagi na wysokie ryzyko budowy linii kolejowej na rozległych torfowiskach oraz podmokłych terenach Gór Izerskich od projektu odstąpiono.

W Jakuszycach występuje korzystny klimat do uprawiania sportów zimowych. Na Polanie Jakuszyckiej rozgrywane są zawody w narciarstwie biegowym od 2012 r., Puchar Świata – oraz zawody biathlonowe. Jakuszyce są również węzłem letnich szlaków turystycznych i rowerowych, wykorzystywanym przez turystów przez cały sezon.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

X

Chatka Górzystów

50°51′16″N 15°21′39″E

Adres:

Chatka Górzystów; Wiesława i Sławomir Polańscy

Hala Izerska 1, 59-850 Świeradów-Zdrój, skr. poczt. 31

tel. 757 532 533, tel kom. 607 426 998

email: chatkagorzystow@o2.pl

 

Chatka Górzystów – schronisko turystyczne mieszczące się na Izerskiej Łące położonej w Górach Izerskich. Na hali tej istniała kiedyś wieś Groß-Iser, a budynek schroniska i stojąca obok niego drewutnia są jej jedyną pozostałością (mieściła się w nim szkoła). Osada została całkowicie zniszczona w latach powojennych.

Budynek schroniska powstał około 1938, jako druga szkoła w miejscowości. Posiadał główną klasę z pokojem na bibliotekę, pomieszczenie do prac ręcznych dla chłopców (dzisiaj drewutnia) i kuchnię dla dziewcząt. Na piętrze mieszkał nauczyciel wraz z rodziną. W dzisiejszej jadalni mieściła się stajnia. Obok szkoły stała dzwonnica.

W 1945 szkoła posiadała kompletną instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz oświetlenie we wszystkich pokojach. Po wojnie szkołę zdewastowano i ogołocono z większości sprzętów i wielu elementów konstrukcyjnych. Budynek szkoły na schronisko (początkowo studenckie) zaadaptowali studenci z Wyższej Szkoły Inżynieryjnej z Zielonej Góry w połowie lat 80. XX wieku (do tego momentu należał do Nadleśnictwa Świeradów).

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Jak niesie wieść gmina, do zniszczenia osady wyjątkowo nie przyczynili się wyzwoliciele lecz swojscy artylerzyści ćwicząc celność na zabudowaniach.

X

Stóg Izerski (Stóg)

50°53′30″N 15°18′14″E

Przez szczyt przebiegają następujące szlaki:

szlak do Izerskiej Łąki przez Suchacz,

szlak do Czerniawy-Zdrój przez Smrek (kierunek południowy), do Świeradowa-Zdrój (kierunek północny),

szlak ze Świeradowa-Zdrój na Halę Szrenicką - Główny Szlak Sudecki.

Jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich - 1105 m n.p.m, położony na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, w pobliżu granicy polsko-czeskiej, w gminie Mirsk. Stóg porośnięty jest prawie w całości lasem świerkowym. Tuż pod szczytem (na wysokości 1060 m n.p.m.), na północnym zboczu znajduje się Schronisko PTTK na Stogu Izerskim. Do 2000 na Stogu stała drewniana wieża widokowa. Wybudowana z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego (Riesengebirgsverein), została oddana do użytku 29 lipca 1892. Dotrwała do 1907, kiedy to uległa zniszczeniu. Po odbudowie służyła jeszcze do lat 70. XX w. Z powodu zaniedbań, niechęci WOP i złego stanu technicznego została rozebrana. Tuż obok w 2004 postawiono maszt telekomunikacyjny. Na północnym zboczu Stogu działa Ośrodek Ski & Sun Świeradów-Zdrój. W latach 2007-2008 wybudowano kolej gondolową „Stóg Izerski”.

Na południowych zboczach z wielu drobnych strumyków bierze początek jedna z największych czeskich rzek – Izera (czes. Jizera, niem. Iser).

 

na postawie: www.wikipedia.pl

X

Wielka Izera (Skalno)

50°51′11″N 15°21′30″E

szlak-zolty [żółty] od Stogu Izerskiego,

szlak-zolty [żółty] od Rozdroża Izerskiego,

szlak-niebieski [niebieski] ze Świeradowa Zdroju,

szlak-niebieski [niebieski] od Szklarskiej Poręby,

szlak-czerw [czerwony] od Stacji Turystycznej Orle.

Pozostałości niemieckiej wioski Gross Iser (Wielka Izera). Początki tej osady sięgają 1630 roku, kiedy to osiedlił się tutaj ewangelicki uchodźca o imieniu Thomas. Zabudowa przebiegała powoli ze względu na bagniste tereny, surowy klimat i brak dróg. Dostęp do koloni był możliwy tylko przez wąskie ścieżki wyłożone balami. Drogę utwardzoną tzw. Staroizerską (dzisiaj szlak niebieski ze Świeradowa) zbudowano dopiero po wykonaniu szeregu rowów odwadniających.

 

Mieszkańcy żyli biednie. Utrzymywali się z wypasu bydła i owiec, produkcji serów, przędzenia wełny, połowu pstrąga. Mężczyźni pracowali przy wyrębie lasu, wyrabiali gonty i trudnili się kłusownictwem. Surowy klimat nie pozwalał na uprawę zbóż i drzew owocowych. Miejsce to było zwane "Małą Syberią" z powodu długich i srogich zim. Piekarz i masarz przyjeżdżali tu konno raz w tygodniu i oferowali świeże pieczywo i mięso. Inne zakupy robiły kobiety, nosząc ze Świeradowa ciężkie kosze na własnych barkach.

 

Wraz z rozkwitem Świeradowa jako uzdrowiska, które nastąpiło w drugiej połowie XIX wieku rozbudowała się też Wielka Izera. Osada stała się ulubionym miejscem wycieczek kuracjuszy. Ożywił się ruch graniczny z Czechami i rozwinęła się turystyka narciarska. Mężczyźni byli dodatkowo zatrudniani przy wydobyciu borowiny z tutejszych torfowisk potrzebnej dla uzdrowiska.

W latach 30-stych XX wieku Gross Iser rozciągała się od Polany Izerskiej do Kobylej Łąki (ok. 5,5 km) z głównym skupiskiem na Hali Izerskiej. Znajdowały się tutaj 43 domy mieszkalne, 3 gospody, 2 schroniska, 2 celnice, kawiarnia, leśniczówka, straż pożarna, domek myśliwski oraz stara i nowa szkoła. Właśnie w nowej szkole, wybudowanej ok. 1938 roku mieści się "Chatka Górzystów". Szkoła posiadała główną klasę (1-8) z dodatkowym pokojem na bibliotekę, osobne pomieszczenie do prac ręcznych dla chłopców (dzisiejsza drewutnia) i szkolną kuchnię dla dziewcząt. Na piętrze mieszkał nauczyciel z rodziną. Obie szkoły posiadały dzwonnice. W starej szkole dzwon bił o godzinie 7, 12 i 18tej, w nowej tylko przy szczególnych wydarzeniach.

 

10 maja 1945 roku osadę zajął oddział radziecki, spalono domek myśliwski. 11 maja żołnierze zastrzelili właściciela schroniska Gross Iser Baude Paula Hirta. Został on pochowany w pobliżu Nowej Szkoły. Dziś to miejsce upamiętnia okolicznościowa tablica oraz prosty brzozowy krzyż.

 

Na mapie turystycznej z 1946 r. wieś nazywa się Wielka Izera. Dla poczty i wojska osada nazywa się Skalno. Od czerwca do października 1945 roku przeprowadzono akcję wysiedlania wsi. W latach powojennych nastąpiło stopniowe rozbieranie i niszczenie zabudowań. W latach 1953 - 1957 dokonano zniszczenia wszystkich budynków - być może z użyciem ostrzału aryleryjskiego i materiałów wybuchowych. Ocalał jedynie budynek nowej szkoły.

 

Na postawie: https://dolny-slask.org.pl

X

Schronisko Orle

50.8150728N, 15.3831669E

szlak-czerw [czerwony] – z Jakuszyc (1 h w obie strony) do Chatki Górzystów (50 min w obie strony),

szlak-zolty [żółty] – z Polany Jakuszyckiej do Rozdroża pod Działem Izerskim i dalej szlak turystyczny szlak-ziel [zielony] (ok. 1,5 h w obie strony),

szlak-ziel [zielony] - z Jizerki przez Granicznik (ok. 30 min. w obie strony).

Ponadto do Orla prowadzi wiele nieznakowanych dróg leśnych, po których można poruszać się także na rowerach. Schronisko leży w pobliżu narciarskich tras biegowych, na których odbywa się Bieg Piastów.

Schronisko turystyczne w Górach Izerskich, pozostałość po powstałej przy hucie szkła osadzie (kolonii) Carlsthal. Obecnie w granicach Szklarskiej Poręby. Położona jest u stóp góry Granicznik (870 m n.p.m.) nad dopływem rzeki Izery – strumieniem Kamionek, około 4 km na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach.

 

W roku 1754 w miejscu dzisiejszego schroniska rodzina Preusslerów założyła hutę szkła Carlsthal. Huta wraz z osadą rodzin pracujących w niej hutników oraz gospodą działała do 1890. Później w budynku administracyjnym huty funkcjonowała leśniczówka, a w latach 30. XX wieku Niemcy ustanowili tu posterunek Grenzschutzu – służb granicznych, budując 2 nowe domy w stylu sudeckim.

W skład schroniska wchodzi dawna leśniczówka, a obecnie bufet (z niewielką wystawą prezentującą przedmioty z okolicy, pochodzące sprzed 1945 roku) oraz dwie przedwojenne strażnice, z których jedna pełni funkcję części noclegowej schroniska. Na miejscu nieistniejącej już XIX-wiecznej gospody natomiast urządzony jest nieoficjalny parking (dojazd do schroniska samochodem jest możliwy tylko w sezonie letnim po uzyskaniu zgody Nadleśnictwa Szklarska Poręba).

 

W ramach utworzonego w listopadzie 2009 Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, 18 września 2010 oddano do użytku "astrościeżkę" - model układu słonecznego, wskazujący skalę odległości poszczególnych planet od słońca, którego umowna lokalizacja znajduje się przy schronisku.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

X

Krupówki

49.2960350N, 19.9497097E

Reprezentacyjna ulica w Zakopanem położona w centrum miasta. Zaczyna się na skrzyżowaniu z Nowotarską i ciągnie ponad kilometrowym deptakiem na południe. Jest przedłużeniem ulicy Zamoyskiego. Wzdłuż nich znajduje się wiele sklepów, restauracji, poczta oraz bardziej rozpoznawalne- Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Dworzec Tatrzański, hotele Litwor, Gromada-Gazda, Sabała, neoromański kościół parafialny pw. Świętej Rodziny. Można tam skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka dorożką, zdjęcie z misiem, itd. Swoją nazwę zawdzięcza polanie, na miejscu której powstały. W połowie ulicy Krupówki rozciąga się widok na Giewont.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Własne spostrzeżenia

Specyficzne miejsce przebywania warszawiaków i rosjan w okresie urlopu. Od rana do późnej nocy pełne dziwnych misiów, zmęczonych koni i degustatorów herbatki z prądem, z przewagą prądu. Z każdej knajpy dobiega inny kawałek disco-polo. Można tam zaopatrzyć się w lokalne dobra - oscypki i wełniane swetry, dziwnym trafem wyprodukowane w Chinach. Dużo bywalców tej ulicy bywa później pasażerami bryczek do Morskiego Oka a także klientami GOPR-u.b1

Prawdziwi turyści omijają Krupówki jak trędowatego.

X

Izerska Łąka

50.8547297N, 15.3609461E

Przez Halę przebiegają następujące szlaki:

szlak-czerw [czerwony] do Jakuszyc,

szlak-zolty [żółty] ze Stogu Izerskiego na Rozdroże Izerskie,

szlak-niebieski [niebieski] z Polany Izerskiej do Szklarskiej Poręby.

Izerska Łąka (Große Iserwiese) błędnie nazywana Halą Izerską - obszerne obniżenie w dolinie meandrującej rzeki Izery (na wys. 840-880m), na którym rozłożyła się wieś Groß-Iser. Spotykają się tutaj rzeką trzy potoki: Jastrzębnik, Wrześniak i Jagnięcy Potok.

Izerska Łąka jest niezwykle cennym obszarem Gór Izerskich. Od czasów średniowiecza tereny te penetrowane były przez Walończyków (miejscowych poszukiwaczy skarbów). W pobliskiej rzece znajdywano wówczas złoto, rubiny i izeryty. W ciągu następnych stuleci o tę połać Sudetów zażarcie toczyli spory przedstawiciele śląskiego rodu Schaffgotschów i czeskiego Harrachovów.

 

Jednak oprócz bogactw mineralnych Izerska Łąka posiada liczne bogactwa ze świata roślinnego które postanowiono chronić w rezerwacie.

Żyją tutaj relikty flory plejstoceńskiej: na obszarze porośniętym płatami kosodrzewiny rosną liczne okazy brzozy karłowatej (Betula nana) tworzące jedno z większych skupisk w Polsce, bażyny czarnej (Empetrum nigrum), turzycy skąpokwiatowej (Carex pauciflora) i bagiennej (Carex limosa), wełnianki pochwowatej (Eriophorum vaginatum), żurawiny błotnej (Oxycoccus quadripetalus), rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia) i wiele gatunków torfowców.

Doskonale się tu czują ptaki: siwerniak czyli świergotek nadwodny (Antulus spinoletta), występujący niezmiernie rzadko orzeł bielik. Ponadto izerskie torfowiska stanowią schronienie dla jedynych w Polsce mieszkających w górach żurawi i rzadkie gatunki skorupiaków. Wciąż można spotkać ostatnie izerskie cietrzewie i głuszce. Klimat łąki ma parametry zbliżone do obszarów płn. Skandynawii i charakteryzuje się dużą ilością opadów i doskonałymi warunkami śniegowymi.

 

Jest to niewątpliwie najzimniejsze miejsce w Polsce. W grudniu temperatura spada do -30° Celsjusza. Najniższą temperaturę odnotowano tu 29 grudnia 1996 roku, kiedy to słupek rtęci wskazał -36,6°Celsjusza. Lato także jest tu chłodne - temperatura powyżej 15° osiąga średnio zaledwie 25 dni w roku. 20 lipca 1996 r. zanotowano -5,5°C.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

X

Rezerwat Torfowiska Doliny Izery

50°51′13″N 15°20′55″E

Torfowiska w Górach Izerskich i sąsiednich Karkonoszach nie są rzadkością. Jednak te w Dolinie Górnej Izery należą do najpiękniejszych i zarazem najcenniejszych. Dlatego też są celem częstych wycieczek.

Szereg występujących tu roślin bagiennych będących reliktami okresu zlodowacenia, najniższe w Sudetach stanowisko kosodrzewiny oraz wiele endemitów postanowiono ochronić w utworzonym w 1969 r. na obszarze 44,74 ha rezerwacie ścisłym "Torfowisko Izerskie". Na jego miejscu, w 2000 r. powiększając obszar chroniony do ok. 485 ha utworzono nowy rezerwat ścisły "Torfowiska Doliny Izery". Wraz z rezerwatami "Rašeliniště Jizery", "Rybí louky", "Černou jezírke" oraz "Rašeliniště Jizerki" po czeskiej stronie stanowią wielki kompleks przyrodniczy o naturalnym charakterze - najcenniejszy w całych Górach Izerskich.

 

Rezerwat "Torfowiska Doliny Izery" obejmują torfowiska wiszące typu wysokiego i przejściowego o łącznej powierzchni ok. 100 ha i ciągną się wzdłuż Izery na dł. ok. 3,2 km i szer. do 0,8 km na wysokości ok. 840-850 m n.p.m. Poczynając od północy (u zbiegu z Izerą Tracznika i Koziego Potoku od południowego podnóża Stogu Izerskiego) torfowiska noszą nazwy: Borowina, Izerskie Bagno, Wręgi, Izerska Łąka (gdzie do Izery wpada Jagnięcy Potok) oraz Kobyla Łąka (ujście Kobylego Potoku). Poza rezerwatem znajduje się jeszcze kilka pomniejszych bagnisk i torfowisk nie leżących już w dolinie rzeki (np. Zielony Kąt).

Torfowiska powstały na skutek stagnacji wody: przy bardzo wysokich opadach atmosferycznych i nieprzepuszczalnym podłożu, meandrującej rzece bilans wodny przez większość roku jest dodatni.

 

Obszar rezerwatu wraz z otoczeniem i częścią po czeskiej stronie - rozległe płaty kosodrzewiny, malowniczo meandrująca Izera tworzą rzadkiej piękności dziki krajobraz. W rezerwacie żyją relikty flory plejstoceńskiej: na obszarze porośniętym płatami kosodrzewiny rosną liczne okazy brzozy karłowatej (Betula nana) tworzące jedno z większych skupisk w Polsce, bażyny czarnej (Empetrum nigrum), turzycy skąpokwiatowej (Carex pauciflora) i bagiennej (Carex limosa), wełnianki pochwowatej (Eriophorum vaginatum), żurawiny błotnej (Oxycoccus quadripetalus), rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia) i wiele gatunków torfowców.

 

Doskonale się tu czują ptaki: siwerniak czyli świergotek nadwodny (Antulus spinoletta), występujący niezmiernie rzadko orzeł bielik. Ponadto izerskie torfowiska stanowią schronienie dla jedynych w Polsce mieszkających w górach żurawi żywiących się rzadkimi gatunkami skorupiaków. Wciąż można spotkać ostatnie izerskie cietrzewie i głuszce.

 

Na postawie: http://www.izera.pl

X
 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone