Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

2016.05.08 - Rudawy Janowickie po raz pierwszy

Tym razem skorzystałem z usług Kolei Dolnośląskich. Godzina jazdy i Janowice Wielkie. Wysiadłem z pociągu. Trasy nie miałem zaplanowanej więc zacząłem improwizować. trasa007Szwendam się koło dworca i kombinuję. Żółtym, zielonym? Na zamek? Czy może od razu w las? No i wymyśliłem. Zielonym. Tylko w przeciwną stronę.b1 Pójdę na Różankę. Przecież tamtędy biegnie trasa Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. A mnie jakoś tak nie było dane tam dotrzeć. b1

W porzo. Śmignąłem przez tory i jakiś most. Po obydwu stronach pięknie odrestaurowane pałace. Rozgałęzienie szlaków. Zielony wiedzie drogą w górę w kierunku szpitala i skręca w lewo, biegnąc wzdłuż lasu. 01Po kilkuset metrach wiata. Siadam i robię fotki. Karkonosze jak na dłoni, od Czoła aż po Szrenicę. Całe pasmo. A bliżej dwa miłe dla męskiego oka pagórki - Sokolik i Krzyżna Góra.b1 Panorama jak się patrzy. Ruszam dalej. Trochę pod górę. Często oglądam się do tyłu. Widok Karkonoszy przyciąga wzrok. I tak się gapiłem, że przeoczyłem rozjeście szlaku. Zacząłem iść na wschód. O! Coś nie tak. Dobry duch czuwał nade mną więc po chwili napatoczyły się dwie niewiasty i właściwie mnie ukierunkowały (rzekłbym że kobiety mają to w genach b1). Przedemną rozległa łąka, w oddali kamieniołom w Wojcieszowie a w dole Radomierz.

Dobra. Idę przez wieś. Asfaltówka w dół - piechurzy uwielbiają taką nawierzchnię.b1 Otoczenie takie sobie. Potoczek-śmierdziawka, remontowane albo i nie zabudowania gospodarcze i mieszkalne. Z tym, że każde siedlisko ma nowe okna a co drugie antenę satelitarną. No tak. Najważniejsze aby nie dmuchało przy oglądaniu meczu.b1 Perełką okazał się kościół i budynki parafialne. Odrestaurowane i dobrze utrzymane.

Wyszedłem z Radomierza i kierunek Trzcińsko polną drogą przez niskie pagórki z lekka porośnięte. 01Po kilkunastu minutach ukazał się przejazd kolejowy wraz zawartością czyli albo Pendolino albo coś podobnego do niego. Zdążyłem cyknąć mu fotę bo jechał niewiele szybciej od dawnego żółtka.b1 Przekroczyłem przejazd i usiadłem na ławce na przystanku kolejowym. I wtedy wpadła mi do głowy filozoficzna myśl - szwendam się już trzy godziny, przeszedłem przeszło 10 km a w zasadzie Rudaw jeszcze nie widziałem. Coś ten prolog mi nie wyszedł. A przecież mogłem wysiąć w Trzcińsku i już chłeptałbym jakieś piwo w Szwajcarce.b1

Ruszam dalej. Kierunek Sokolik (nareszcie). Ostro pod górę przez las. Kilkaset metrów i po lewej rozpościera się widok na Trzcińsko. 03Zaczynają się skały pokazywać. Coraz ich więcej. Dochodzę do Przełączki. Tu trzeba coś postanowić. Aż taki orzeł nie jestem. Wszystkich pagórków nie zaliczę. Rezygnuję z Sokolika a kieruje się na Krzyżną Górę. Ostro pod górę. Końcówka z poręczą. Wreszcie szczyt. Miejsca na nim nie za dużo. Natykam się na sympatycznego turystę z Łodzi. Trochę porozmawialiśmy. Cyknąłem mu fotkę. No i krajobraz. Góry, wioski, stawy, lasy. Szkoda tylko że słońce często chowało się za ciemne chmury. 03Warto było tu wejść.

Powrót na szlak. Kilka minut marszu i Szwajcarka. Tłok jak na przysłowiowych Krupówkach.b1 Dzieci wrzeszczą, dorośli imprezują a dodatkowo jeszcze kilku postanowiło tu wjechać swymi wymuskanymi wehikułami. O nie. Jak to mówią d... w troki i marsz.b1 Dla odmiany z góry. Kilka minut szlaku. Mijam parking pod Przełęczą Karpnicką i zagłebiam się w las.

Droga szutrowa lekko pod górę. Dobrze się idzie. Rozdroże. Wybieram szlak zielony. Las. Dogania mnie jakiś zziajany facet. Co się stało? A gościu mówi, że biegnie do Janowic, bo żona w samochodzie coś ważnego zostawiła. To jest uczucie. Prawie 8 km tam i z powrotem po szminkę.b1 Dochodzę na szczyt jakiegoś pagórka. Siadam na skałce i oddaje się konsumpcji. Trochę przeszedłem więc trzeba zaopatrzyć mięśnie w energię. 03Siedzę sobie i pałaszuję a wtem widok jak z cyrku. Drogą którą przyszedłem jedzie sobie młodzian rowerem. Cóż. Rower to normalka tylko że ten miał jedno koło.b1 Młodzian przystaje i pytam go - jak sobie daje radę na takim wehikule? No problem. Po czym siada i zjeżdża w dół. No kolego - szacunek.

Śniadanio-obiad skończony. Pora na dalszy marsz. W dół szlakiem po trawie, skałkach i płynącym strumieniu. Dochodzę do żółtego. Asfaltówka w dół. Wokół las. Po prawej potok. Cudnie jest. Rozgałęzienie. Zielony w górę. Kręci się wokół skałek przez bukowy las. Wychodzę pod zamek Bolczów. 03Mostek przez fosę zagrodzony (podobno z tym mostkiem jest tak - albo jest zagrodzony albo go wogóle nie mab1). Dobra. Zamek zwiedzę następnym razem. Zostaję przed nim. Następny wehikuł. Tym razem naturalny. Koń z amazonką na grzbiecie. Łyk kawy, chwila odpoczynku i w dół. Do Janowic.

Przed nimi trafiam na bystry potok. Ładnie zasuwa. Przechodzę go jakąś kładką i za chwilę miasteczko. Kilka długich ulic i dworzec. Ale co to za dworzec.b1 Zamknięty na cztery spusty. Żadnej ławki wokoło. Syf, kiła i mogiła. Śmieci były sprzątane przez ostatnią wichurę.b1 Starej daty jestem więc PKP mnie już niczym nie zaskoczy. Najważniejsze że pociągi się na nim zatrzymują. A podróżny niech sobie radzi jak umie. Następnym razem przyjadę tu samochodem.

 

Galeria fotek z Rudaw Janowickich

X

Janowice Wielkie (niem. Jannowitz)

50°52′43″N 15°55′16″E

Szlaki turystyki pieszej biegnące przez Janowice Wielkie:

szlak - fragment Europejskiego Szlaku Długodystansowego, na mapach oznaczony jako E3. Jest elementem międzynarodowego układu szlaków turystycznych. Prowadzi z Janowic Wielkich dalej do Trzcińska przez Husyckie Skały, Schronisko PTTK „Szwajcarka”, Karpnicką Przełęcz, koło Starościńskich Skał, skały Pieca, Skalnego Mostu, Skalne Bramy, przez Polanę Mniszkowską, Mały Wołek, Wołek, Skalnik, Czarnów (schronisko „Czartak”), okolice Szarych Skał, Pisarzowice do Kamiennej Góry, czas przejścia ok. 10 h, w drugą stronę ok. 8 h.

szlak - fragment Szlaku Zamków Piastowskich. Prowadzi z Wojanowa (obok Pałacu Wojanów-Bobrów), przez Husyckie Skały, schronisko „Szwajcarka”, skały Krowiarki, Zamek Bolczów, do zespołu pałacowego w Janowicach Wielkich. Czas przejścia 3 h 45 min. godz., w drugą stronę 3 h 15 min. Po minięciu Janowic szlak biegnie w kierunku góry Turzec, następnie do Zamku Niesytno i zamku w Bolkowie.

szlak - biegnie z Janowic Wielkich, przez Przełęcz Karpnicką do schroniska „Szwajcarka”, dalej przez Husyckie Skały do Sokolika. Czas przejścia około 45 min.

szlak - prowadzi z Kamiennej Góry, przechodzi obok kaplicy grobowej Schaffgotschów, przez Wielką Kopę (punkt widokowy), Przełęcz Rędzińską, Wołek (punkt widokowy), Polanę Mniszkowską, skały Ścianki, skały Krowiarki, do Janowic Wielkich. Czas przejścia około 5 h 30 min,

szlak - biegnie od Zamku Bolczów poprzez skały Strażnica, Głaziska Janowickie do Skalnych Bram. Czas około 15 min.

szlak - od schroniska „Szwajcarka”, obok Husyckich Skał, skały Słoń, na Krzyżną Górę (punkt widokowy).

Wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Janowice Wielkie, nad Bobrem, na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich.

 

Miejscowość posiada charakter osiedla letniskowego. Janowice Wielkie wraz z Trzcińskiem, dzięki położeniu na linii Wrocław – Jelenia Góra, są najpopularniejszymi punktami wyjściowymi w Rudawy Janowickie (Rudawski Park Krajobrazowy), w tym na należący do Korony Gór Polski – Skalnik (945 m n.p.m.) oraz w Góry Sokole. Z Janowic wiedzie też trasa na kolejny szczyt należący do Korony Gór Polski - Skopiec (724 m n.p.m.). Janowice Wielkie są też punktem wyjściowym na najwyższy szczyt Gór Ołowianych – Turzec (690 m n.p.m.; wzdłuż Janowickiego Przełomu, poprzez starą drogę górniczą obok XVII-XIX w. sztolni); do skalnego miasta – Starościńskich Skał (718 m n.p.m.) i do największej w rejonie Kotliny Jelenogórskiej jaskini (długości 36 m) w głaziskach Fajki (600 m n.p.m.).

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

X

Kosciół Matki Boskiej Różańcowej

50.9033581N, 15.9091175E

Murowany kościół ewangelicki z lat 1748-1750. Charakteryzuje się dość typową dla śląskich kościołów ewangelickich tego okresu konstrukcją założoną na planie wydłużonego ośmioboku (lub prostokąta ze ściętymi narożami) przykrytą łamanym dachem wielopołaciowym. Elewacje dzielone lizenami w tynku ze stosunkowo wysoko umieszczonymi oknami o wykroju koszowo-uszakowatym w fantazyjnych kamiennych opaskach. Portale o podobnym kształcie z naczółkami, pod którymi są ozdoby o charakterze dekoracji sztukatorskiej. W 1804 r. kościół wzbogacił się o kwadratową sygnaturkę z prześwitem zwieńczoną hełmem iglicowym. Sygnaturka i górna część dachu kryte są blachą, a część dolna dachu dachówką. Jeszcze niedawno w opisach radomierskiego kościoła podawano, że wnętrze przekryte jest drewnianym, pozornym sklepieniem kolebkowym wspartym na słupach podtrzymujących 2-kondygnacyjne drewniane empory. Dzisiaj po emporach nie pozostał już zaden ślad. Nie widać również sklepienia pozornego, gdyż zasłania je strop podwieszany. Wyposażenie wnętrza jest skromne: XIX w. drewniany, polichromowany ołtarz, klasycystyczna drewniana, polichromowana chrzcielnica i 2 szklane żyrandole z końca XIX w. Na uwagę zasługują 16 głosowe organy z ~1800 r. ze świdnickiej firmy Schlag und Söhnen.

Obecnie kościół pełni funkcję kościoła parafialnego p.w. MB Różańcowej dla miejscowej parafii rzymsko-katolickiej.

 

Na podstawie: dolny-slask.org.pl

X

Krupówki

49.2960350N, 19.9497097E

Reprezentacyjna ulica w Zakopanem położona w centrum miasta. Zaczyna się na skrzyżowaniu z Nowotarską i ciągnie ponad kilometrowym deptakiem na południe. Jest przedłużeniem ulicy Zamoyskiego. Wzdłuż nich znajduje się wiele sklepów, restauracji, poczta oraz bardziej rozpoznawalne- Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Dworzec Tatrzański, hotele Litwor, Gromada-Gazda, Sabała, neoromański kościół parafialny pw. Świętej Rodziny. Można tam skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka dorożką, zdjęcie z misiem, itd. Swoją nazwę zawdzięcza polanie, na miejscu której powstały. W połowie ulicy Krupówki rozciąga się widok na Giewont.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Własne spostrzeżenia

Specyficzne miejsce przebywania warszawiaków i rosjan w okresie urlopu. Od rana do późnej nocy pełne dziwnych misiów, zmęczonych koni i degustatorów herbatki z prądem, z przewagą prądu. Z każdej knajpy dobiega inny kawałek disco-polo. Można tam zaopatrzyć się w lokalne dobra - oscypki i wełniane swetry, dziwnym trafem wyprodukowane w Chinach. Dużo bywalców tej ulicy bywa później pasażerami bryczek do Morskiego Oka a także klientami GOPR-u.b1

Prawdziwi turyści omijają Krupówki jak trędowatego.

X

Zamek Bolczów (niem.: Bolzenschloss, później Bolkoschloß, Bolzenstein)

Zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się kilka kilometrów na południe od Janowic Wielkich, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m.

 

Powstanie zamku w roku 1375 przypisuje się dworzaninowi księcia Bolka II z rodu Bolczów. Budowniczy zamku Clericus Bolze popierał ruch husycki, a Bolczów stał się gniazdem raubritterów. W pierwszej połowie XV wieku zniszczony podczas bitwy wrocławskich i świdnickich mieszczan z husytami. Po zniszczeniach wojennych zamek został odbudowany dopiero w latach 1517-1518 prawdopodobnie przez Hansa Dippolda von Burghaus. Powstał wtedy dziedziniec, a w południowym narożniku wzniesiono wieżę obronną, zaś w murach umieszczono szereg strzelnic. Zamek kolejno zmieniał właścicieli – w latach 1537-1543 należał do Justusa Decjusza z Krakowa, dworzanina i sekretarza króla polskiego Zygmunta Starego. W latach 1520-1550 ponownie rozbudowano zamek, między innymi wzniesiono, wysunięty przed wieżę bramną, kamienny mur oraz zbudowano basteję, suchą fosę, przystosowano także mury do broni artyleryjskiej poprzez wykonanie strzelnic kluczowych. Prace kontynuowano do 1550 roku. W 1562 roku zamek wraz z Janowicami i Miedzianką przeszedł na własność braci Hansa i Franza Heilmannów. Prawdopodobnie na początku XVII wieku Daniel Schaffgotsch, ówczesny właściciel Janowic zlecił dalsze prace na zamku. Kolejne przekształcania nastąpiły wskutek działań wojny trzydziestoletniej. W 1645 roku obiekt został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając zamek w grudniu tego roku podpalili zabudowania mieszkalne. Od tego czasu Bolczów pozostaje w ruinie.

 

Zainteresowanie turystyką w połowie XIX wieku (w 1824 gościł tu Fryderyk Wilhelm III) spowodowało, że zamek z inicjatywy hrabiego Stolberg-Wernigerode został poddany w 1848 roku pracom rekonstrukcyjnym, mieściła się w nim, zbudowana na starych fundamentach, niewielka gospoda w stylu szwajcarskim. Po wojnie w budynku gospody mieściło się schronisko turystyczne, które z czasem uległo dewastacji. Obecnie zamek jest własnością Lasów Państwowych, oddaną w użytkowanie Stowarzyszeniu „Mieszkańcy Gminie” z Mniszkowa. Zamek wchodzi w skład powstałego w 2008 roku Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.

Do budowy zamku wykorzystano dwie granitowe skały, które połączono kamiennymi murami, dzięki czemu powstał niewielki dziedziniec. Nad nimi od strony wschodniej wzniesiono kwadratową wieżę, obok dom dla kobiet, a prostopadle do niego, przy północnej stronie murów, na krawędzi zbocza zbudowano podpiwniczony budynek mieszkalny. Dom ten miał wymiary 20 x 7,8 m, wejście do niego prowadziło bezpośrednio z dziedzińca, a jego nadziemne kondygnacje były podzielone na dwa pomieszczenia o podobnych wielkościach. Po południowej stronie była okrągła kaplica, a naprzeciwko budynku mieszkalnego od południowego wschodu znajdowała się kuchnia i piekarnia. Na zamkowym dziedzińcu była cysterna z wodą.

Zachowane do dziś ruiny pozwalają odtworzyć trzy główne części budowli, na które składają się: zamek średniowieczny, złożony z murów obwodowych, budynku mieszkalnego i czworobocznej wieży; część XV wieczna, składająca się z dwóch dziedzińców, muru południowego z otworami strzelniczymi oraz część XVI wieczna, z której zachowały się mury barbakanu, basteje oraz brama wjazdowa.

 

Szlaki turystyczne wiodące obok Zamku Bolczów:

szlak - ruiny zamku Bolczów - Janowice Wielkie,

szlak - ruiny zamku Bolczów - Skalne Bramy,

szlak - ruiny zamku Bolczów - Rozdroże pod Jańską Górą.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Ciekawe linki:

http://www.zamki.pl/?idzamku=janowice

http://rudawyjanowickie.pl/pl/zamki-dwory-i-inne/374-zamek-bolczow.html

http://www.zamkipolskie.com/bolcz/bolcz.html

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone