Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

2011-2018 - Ślęża i okolice

Ślęża dla mnie to takie specyficzne miejsce łażenia. Jeżeli pogoda nie dopisuje albo leń ogarnia a pochodzić trzeba, to dokąd by się udać? Na Ślężę. Blisko i niewysoko. Taka zapchajdziura. Więc tak sobie łażę po niej i po okolicach. Różnymi szlakami, z tym że żółty służy mi tylko do złażenia z niej. Deptak.

trasa008

Swoją przygodę z tą górką zaczynałem od łażenia po niebieskim szlaku od Przeł. Tąpadła. Dróżka trochę wymagająca. Stromo pod górę a czasami wiedzie po skałkach. Nie polecam w okresie jesienno-zimowym. Można sobie połamać to i owo. 01

Z biegiem czasu znudził mi się ten szlak i zacząłem łazić ścieżkami poza szlakiem. Fajna przygoda. Niektóre na mapie zaznaczone jako drogi a w rzeczywistości to już tylko ścieżki z zarośniętymi koleinami. Ale za to nieskażona przyroda wokół. Zdarzało mi się spotykać na drodze kopytne stworzonka.

Na okres letni przyszykowałem sobie trasę maksymalnie długą: Przeł. Tąpadła - schronisko Pod Wieżycą - Przeł. Tąpadła. 16 km. Z opcją: od schroniska Pod Wieżycą szlakiem czerwonym na szczyt i zejście żółtym. No. To jest już trasa. Najpierw długi marsz po prawie płaskim terenie a później wisienka na torcie czyli wejście na szczyt.01

Kiedyś wybrałem się na od Przeł. Tąpadła na Radunię. Pod szczytem ostro w górę. Prawie Waligóra. Szczyt w miarę płaski z prześwitującym widokiem na południe. Ślady starożytnego kultu w postaci wałów. Zlazłem z górki w kierunku Sulistrowiczek, przeszedłem obok czegoś co kiedyś było zbiornikem wodnym i skierowałem się w stronę Ślęzy, szukając czerwonego szlaku. Jest. Ruszyłem pod górę i szlak mnie nie przypilnował. Zgubiłem go.b1 Co robić. Nie chce mi się błądzić po lesie. Wypatrzyłem słupy elektryczne. Myślę sobie. Stacja przekaźnikowa to zapewne zasilana jest jakimś kabelkiem biegnącym w glebie ale schronisko to ma własne zasilanie. I te słupy właśnie je niosą. Nie namyślając się długo poszedłem wzdłuż nich. Bingo. Wylazłem na szczyt. Od tamtego czasu nazywam to przejściem szlakiem elektryka. Więc jakby się komuś zgubił czerwony to radzę pomykać wzdłuż lini zasilającej.b1 01

A sam szczyt? Polecam betonową wieżę widokową do rozejrzenia się po okolicy. Widać dużo, bardzo dużo. Poglądowy schemat panoramy w linku. Poza tym, zwiedzenie Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Byłem w nim kiedyś w trakcie jego remontu. Udało mi się obejrzeć jego podziemia. Kazań lokalnego księdza nie polecam bo są tendencyjne. Kiedyś dowiedziałem się z nich, że owa góra od zawsze była świętą górą chrześcijan. O Słowianach i pozostałościach po nich nie wspomniał ani słowem. Zapewne wg niego Światowid też był chrześcijaninem, w dodatku marnym.b101

Dalej - schronisko. Można tam coś zjeść i wypić. W sezonie kilka stoisk przed nim. No i tłok. Czasami w upalne dni wierzchołek przypomina nadmorską plażę - letni wytop tłuszczu. Ludziska porozbierane leżą jeden przy drugim. Estetom nie polecam odwiedzin szczytu w tym czasie.b1

Ślęza to fajna górka na rodzinne wycieczki. Bliskie obcowanie z przyrodą i łatwość wejścia na nią. No i jest gdzie zostawić ukochane autko.

 

Galeria fotek ze Ślęży i okolic

X

Radunia

50.8375544N, 16.7100567E

Do 2014 przez szczyt prowadził szlak szlak turystyczny, obecnie trawersujący górę od północnego wschodu. W 2018 roku szczyt góry zamknięty jest dla turystyki.

Radunia (niem. Geiersberg), (po wojnie nazywana Sępią Górą) – drugi wyodrębniający się szczyt w Masywie Ślęży i wznoszący się na wysokość 573 m n.p.m. Na zboczach góry na wysokości ok. 325 m n.p.m. ma swoje źródło rzeka Czarna Woda.

 

Zbudowana jest z serpentynitu z domieszką magnetytu, który powoduje wysoką anomalię magnetyczną, szczególnie na szczytowych skałkach. Znaleziono tu ślady pobytu człowieka z neolitu (4000 – 1700 lat p.n.e.): kamienny toporek i fragmenty naczyń kultury pucharów lejkowatych. W kilku miejscach u podnóża Raduni wyłamywano wtedy serpentynit, służący do wyrobu narzędzi.

 

Na początku epoki żelaza (400 – 300 lat p.n.e.) powstał na Raduni kamienny krąg kultowy, otaczający sanktuarium księżyca. Zachowane do dziś partie mają 1780 m długości, średnia szerokość 4,5 m, a wysokość do 60 cm. Na szczycie znajduje się zagłębienie, tak zwana "Kacza Kałuża", w którym znaleziono ułamki naczyń. Poniżej bije źródło Srebrnik używane prawdopodobnie do rytualnych ablucji. W tym miejscu odkryto przedmioty wykonane z brązu. Nazwa Radunia (Radnyna) pojawia się w źródłach pisanych od XIII wieku.

 

Na wierzchołku znajduje się Rezerwat przyrody Góra Radunia. Chroni on miejsca występowania rzadkich gatunków roślin przystosowanych do swoistych warunków glebowych i klimatycznych. Dużą wartością przyrodniczą odznaczają się płaty świetlistej dąbrowy oraz muraw kserotermicznych, a także stanowiska cennych elementów flory, w tym związanej z serpentynitami paproci zanokcicy klinowatej. W 2004 r. na górze Radunia odkryto stanowisko bardzo rzadkiego w Polsce gatunku porostu – odnożycy pośredniej.

 

Na północnym stoku Raduni znajduje się przestarzały i nieużywany orczykowy wyciąg narciarski o długości 500 m.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

X

Waligóra

50°41′N 16°17′E

Na szczyt Waligóry prowadzą dwa szlaki:

szlak pieszy, od Przełęczy Trzech Dolin do Sokołowska przez ruiny zamku Radosno,

szlak odgałęzienie górskiego szlaku rowerowego z Głuszycy przez Radosną do Przełęczy Trzech Dolin (wyznakowany w 2004 roku przez gminę Głuszyca).

U podnóża góry przebiegają szlaki:

szlak pieszy, od Przeł. Trzech Dolin do Sokołowska przez Suchawę,

szlak górski szlak rowerowy wokół Głuszycy (wyznakowany w 2004 roku przez gminę Głuszyca).

Waligóra niem. Heidelberg - 936 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Suchych i całych Gór Kamiennych, jedna z najwyższych gór Sudetów Środkowych. Masyw góry tworzy wydłużony kilkusetmetrowej długości grzbiet z łagodnym zboczem południowym i bardzo stromymi pozostałymi. Północne zbocze opada bardzo ostro ku Przełęczy Trzech Dolin, na której znajduje się schronisko Andrzejówka. Góra zbudowana jest z permskich porfirów kwarcowych. Zbocza porasta mieszany las bukowo-świerkowy, przerzedzony w wyniku klęski ekologicznej. Należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Wejście na szczyt szlakiem od schroniska wymaga sporego wysiłku a zejście z niej tym szlakiem, graniczy z utratą zdrowego rozsądku. Schodzenia zimą nie wyobrażam sobie b1

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone