Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

2011.07.17 - Chełmiec - od czegoś trzeba zacząć czyli śmieszne miłego początki

05Chełmiec. Symbol Wałbrzycha. Góra dominująca nad miastem. Najwyższa w Górach Wałbrzyskich - wtedy jeszcze nie wiedziałem, że Borowa ją przerosła o 2 m. Góra którą widziałem po wyjściu z domu na podwórko. Góra która kiedyś przyniosła mi nagrodę za wygranie konkursu - malowanie Wałbrzycha na asfalcie. Góra na którą zawsze chciałem wejść ale albo nie było z kim albo wchodziłem na inne w wielu miejscach naszego kraju. Urodziłem się w Wałbrzychu, mieszkałem w nim przeszło 25 lat a nigdy na niej nie byłem. Obciach totalny. b1 Ale w końcu i na nią przyszedł czas. Po latach zasiedzenia się postanowiłem rozruszać kości i zbić tzw. mięsień piwny, chociaż akurat mój od piwa nie pochodził.

I wymyśliłem sobie taką trasę - https://mapa-turystyczna.pl/route/m9g8. Ambitna to ona nie była ale lepsza taka niż nic, przynajmniej na początek. Aby się za dużo nie zmęczyć postanowiłem wyruszyć z Boguszowa-Gorc, spod najwyżej położonego stadionu w Polsce. 01Dojechałem tam mą ówcześnie posiadaną białą torpedą, zostawiłem na ulicy i w drogę - dziewicze wejście na Chełmiec, trasą chodzących tamtędy procesji. b1 Pogoda była upalna - lipiec. A ja po kilkuset metrach lekkiego podejścia już miałem dość. Kompletny brak kondycji. Chyba ślimaki mnie wyprzedzały. Przed wejściem w las były jakieś ławki. Z miejsca zostałem ich użytkownikiem. Regeneracja była dosyć długa ale góra dalej stała i czekała na mnie. Ruszyłem. W lesie zrobiło się jakoś przyjemniej i udało mi się dojść za jednym zamachem do skrzyżowania zielonego (którym szedłem) z niebieskim. Ale co to za skrzyżowanie? Pod górę. b1 Dalej droga trochę się wypłaszczyła i pomaszerowałem w kierunku szczytu. Po lewj stronie las a po prawej przebijające się Góry Kamienne i wszystkie inne na południu. Piękne widoki. W końcu doturlałem się. Co na szczycie? Zestaw tradycyjny. b1 Mnie udało się trafić na ten moment, kiedy otwarta była wieża widokowa. 01Po uiszczeniu datku na jej remont wlazłem na szczyt. Niestety. Nie byłem sam. Wokół same talerze. Jakby stacja przekaźnikowa obok nie wystarczała. Szumi i buczy wokoło. Pal licho. Nie będę marudził. W końcu to mój wymarzony i upragniony Chełmiec. Co widać z niego? W linku. Chyba z setkę fotek natrzaskałem z wieży. A później przepatrywałem okolicę prze lornetkę. Wałbrzych jak na dłoni. W dali wszystkie okoliczne pasma górskie - Masyw Śleży, Góry Sowie, Masyw Śnieżnika, Góry Kamienne, Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Kaczawskie. Byłem zachwycony widokiem. Dobra. Czas schodzić. Tą samą drogą. Na szczęście było z góry.b1

Po wyjściu z lasu jakiś zły duch podszepnął mi co bym se ciutkę skrócił drogę i przeszedł przez łąkę.b1 Zapomniał tylko dodać, że trawa na tej łące będzie sięgać mi do pach. Cóż. Lazłem po niej. I o dziwo żaden kleszcz się do mnie nie przykolegował, inne paskudztwa też nie. Może smaczny nie jestem albo krew zbyt mało szlachetna.

04Kilkaset metrów dalej stał już samochód. Zmiana obuwia i bzium do domu. Jadę sobie przez Biały Kamień i patrzę z radością w lewo. Chełmiec - zdobyłem gob1.

 

Galeria fotek z Gór Wałbrzyskich

X

Chełmiec

50°46′45″N 16°12′37″E

Szlaki turystyczne wiodące przez Chełmiec:

szlak-ziel [zielony] Trójgarb – Chełmiec – Dzikowiec Wielki,

szlak-zolty [żółty] Wałbrzych – Chełmiec,

szlak-niebieski [niebieski] Europejski długodystansowy szlak pieszy E3 (Atlantyk – Morze Czarne).

Niem. Hochwald – szczyt górski o wysokości 851 m n.p.m., wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący wzniesieniem Gór Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), wznoszącym się bezpośrednio nad Wałbrzychem. Drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich. Góruje ponad Kotliną Wałbrzyską, między Wałbrzychem, Szczawnem a Boguszowem. Według dawnych pomiarów miał wysokość 869 m n.p.m. i był najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, przez co zaliczony został do Korony Gór Polski. Po korekcie okazało się, że Borowa (854 m n.p.m.) jest o kilka metrów wyższa.

 

Zbudowany z porfirów masyw swój kształt zawdzięcza wulkanicznej przeszłości. Chełmiec jest doskonałym punktem widokowym na Sudety, zwłaszcza Sudety Środkowe. Większość masywu pokrywa mieszany i świerkowy las regla dolnego.

 

W latach 80. XIX wieku na szczyt poprowadzono dwie drogi gruntowe, wycinając las na jednym zboczu oraz wierzchołku, celem udostępnienia góry ruchowi turystycznemu. W 1888 zbudowano kamienną wieżę widokową o wysokości 22 m (do dziś istniejącą i nie udostępnioną do zwiedzania). W latach 20. i 30. XX wieku odbywały się rajdy samochodowe na trasie Boguszów – szczyt Chełmca. Po II wojnie światowej wybudowano budynek, gdzie obecnie znajduje się RTON Chełmiec. W budynku tym zabudowano nadajniki zagłuszające Radia Wolna Europa. Po likwidacji zagłuszarek obiekt był wykorzystywany przez krótki czas jako ośrodek kolonijny. W latach 60. zabudowano prosty przemiennik TV, który retransmitował program ze Ślęży. Kolejna już poważna inwestycja miała miejsce w 1973, kiedy założono tam Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję, telefonię komórkową, nadajniki radiowe i służby cywilne. W 2012 wybudowano nowy maszt na którym mają być zabudowane nowe anteny, a stary ma być rozebrany. Budynek wieży widokowej po wojnie wykorzystywany był do celów turystycznych oraz na obiekcie zabudowane były przemienniki Pogotowia Ratunkowego, Gazownictwa, Energetyki, Górnictwa itd. Aktualnie wieża wykorzystywana jest do celów turystycznych.

Po lewej stronie od wieży widokowej znajduje się 45-metrowy krzyż wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. Nocą jest oświetlany dużymi reflektorami. Poświęcenie krzyża-pomnika odbyło się 23 września 2000 r. przez biskupa Tadeusza Rybaka. Budowa krzyża wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na ochronę środowiska, zniszczenie naturalnego piękna góry oraz wysokich kosztów i braku racjonalnego uzasadnienia dla tego projektu. Wszystkie budowle Chełmca, a zwłaszcza wieża RTV, są widoczne z kilkudziesięciu kilometrów przy dobrej pogodzie. Obszar przy milenijnym krzyżu na Chełmcu jest miejscem uroczystości religijnych (msze polowe, lokalne pielgrzymki) organizowanych przez instytucje kościelne diecezji świdnickiej i zakonne, czasem przy współudziale instytucji świeckich.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone