Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

Izerska Łąka

50.8547297N, 15.3609461E

Przez Halę przebiegają następujące szlaki:

szlak-czerw [czerwony] do Jakuszyc,

szlak-zolty [żółty] ze Stogu Izerskiego na Rozdroże Izerskie,

szlak-niebieski [niebieski] z Polany Izerskiej do Szklarskiej Poręby.

Izerska Łąka (Große Iserwiese) błędnie nazywana Halą Izerską - obszerne obniżenie w dolinie meandrującej rzeki Izery (na wys. 840-880m), na którym rozłożyła się wieś Groß-Iser. Spotykają się tutaj rzeką trzy potoki: Jastrzębnik, Wrześniak i Jagnięcy Potok.

Izerska Łąka jest niezwykle cennym obszarem Gór Izerskich. Od czasów średniowiecza tereny te penetrowane były przez Walończyków (miejscowych poszukiwaczy skarbów). W pobliskiej rzece znajdywano wówczas złoto, rubiny i izeryty. W ciągu następnych stuleci o tę połać Sudetów zażarcie toczyli spory przedstawiciele śląskiego rodu Schaffgotschów i czeskiego Harrachovów.

 

Jednak oprócz bogactw mineralnych Izerska Łąka posiada liczne bogactwa ze świata roślinnego które postanowiono chronić w rezerwacie.

Żyją tutaj relikty flory plejstoceńskiej: na obszarze porośniętym płatami kosodrzewiny rosną liczne okazy brzozy karłowatej (Betula nana) tworzące jedno z większych skupisk w Polsce, bażyny czarnej (Empetrum nigrum), turzycy skąpokwiatowej (Carex pauciflora) i bagiennej (Carex limosa), wełnianki pochwowatej (Eriophorum vaginatum), żurawiny błotnej (Oxycoccus quadripetalus), rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia) i wiele gatunków torfowców.

Doskonale się tu czują ptaki: siwerniak czyli świergotek nadwodny (Antulus spinoletta), występujący niezmiernie rzadko orzeł bielik. Ponadto izerskie torfowiska stanowią schronienie dla jedynych w Polsce mieszkających w górach żurawi i rzadkie gatunki skorupiaków. Wciąż można spotkać ostatnie izerskie cietrzewie i głuszce. Klimat łąki ma parametry zbliżone do obszarów płn. Skandynawii i charakteryzuje się dużą ilością opadów i doskonałymi warunkami śniegowymi.

 

Jest to niewątpliwie najzimniejsze miejsce w Polsce. W grudniu temperatura spada do -30° Celsjusza. Najniższą temperaturę odnotowano tu 29 grudnia 1996 roku, kiedy to słupek rtęci wskazał -36,6°Celsjusza. Lato także jest tu chłodne - temperatura powyżej 15° osiąga średnio zaledwie 25 dni w roku. 20 lipca 1996 r. zanotowano -5,5°C.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone