Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

Przełecz Okraj (niem.: Grenzbauden Pass, Schlesische Grenzbaude)

50°44′45,97″N 15°49′27,69″E

szlak-czerw [czerwony] - Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej do Szklarskiej Poręby od strony zachodniej i na Łysocinę,

szlak-niebieski [niebieski] - na Śnieżkę przez Czoło od strony zachodniej i do Lubawki przez Pańską Górę,

szlak-ziel [zielony] - do Karpacza przez Wilczą Porębę na północny zachód i do Lubawki na północny wschód,

szlak-zolty [żółty] - szlak do Trzcińska przez Przełęcz Kowarską i schronisko Czartak,

szlak-czerw [czerwony] - szlak do Trutnova (czeski),

szlak-zolty [żółty] - do Spalonego Młyna (na południe) oraz do Svorovej Hory (pol.Czarnej Kopy) (na zachód).

Przełęcz w południowo-zachodniej Polsce, we wschodniej części Karkonoszy, pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem, na wysokości 1046 m n.p.m.. Droga która prowadzi przez Przełęcz Okraj została zmodernizowana w 1937, a już rok później została wykorzystana przez Wehrmacht do najazdu na Czechosłowację.

 

Do 21 grudnia 2007 r. na przełęczy znajdowało się drogowe przejście graniczne Okraj – Pomezní Boudy do Czech, na drodze łączącej Jelenią Górę z Trutnovem. Było to najwyżej położone drogowe przejście graniczne Polski. Łączą się tu polska droga wojewódzka nr 368 i czeska droga nr 252.

W latach 60. XX w. powstała tu opadowa stacja meteorologiczna (wys. 1050 m n.p.m.). Średnie wartości roczne opadów z lat 1966–1975 wynosiły 1297 mm (najwięcej: czerwiec 177 mm i maj 153 mm, najmniej: styczeń 63 mm i grudzień 75 mm).

Funkcjonują tutaj schroniska – polskie Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” oraz czeskie Pomezní bouda. Po stronie czeskiej znajduje się również kilka restauracji oraz obiektów noclegowych, należących do miejscowości Malá Úpa (Pomezní Boudy).

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Wspomnienia

Pierwszy raz byłem na niej zimą w 1978 roku. Pamiętam wysiadanie z autobusu (rozweselona grupa studenciaków) i rozświetlone przejście graniczne po lewej stronie. No i fragmenty trasy do Strzechy Akademickiej. Śniegu było po pas. Do dziś zastanawiam się którędy szliśmy. Napewno przez Kowarski Grzbiet. Ale jak dalej? Bo nie chce mi się wierzyć, że daliśmy radę przez Czarny Grzbiet i Śnieżkę w takich warunkach. Jednak innej drogi nie było. Ech! Człowiek młody to miał fantazję (i kondycję). Ba. Wieczorem w schronisku była jeszcze balanga!

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone