Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

Stacja turystyczna Orle

50.8150728N, 15.3831669E

szlak-czerw [czerwony] z Jakuszyc (1 h w obie strony) do Chatki Górzystów (50 min w obie strony),

szlak-zolty [żółty] z Polany Jakuszyckiej do Rozdroża pod Działem Izerskim i dalej szlak turystyczny szlak-ziel [zielony] (ok. 1,5 h w obie strony),

szlak-ziel [zielony] z Jizerki przez Granicznik (ok. 30 min. w obie strony).

Ponadto do Orla prowadzi wiele nieznakowanych dróg leśnych, po których można poruszać się także na rowerach. Schronisko leży w pobliżu narciarskich tras biegowych, na których odbywa się Bieg Piastów.

Schronisko turystyczne w Górach Izerskich, pozostałość po powstałej przy hucie szkła osadzie (kolonii) Carlsthal. Obecnie w granicach Szklarskiej Poręby. Położona jest u stóp góry Granicznik (870 m n.p.m.) nad dopływem rzeki Izery – strumieniem Kamionek, około 4 km na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach.

 

W roku 1754 w miejscu dzisiejszego schroniska rodzina Preusslerów założyła hutę szkła Carlsthal. Huta wraz z osadą rodzin pracujących w niej hutników oraz gospodą działała do 1890. Później w budynku administracyjnym huty funkcjonowała leśniczówka, a w latach 30. XX wieku Niemcy ustanowili tu posterunek Grenzschutzu – służb granicznych, budując 2 nowe domy w stylu sudeckim.

W skład schroniska wchodzi dawna leśniczówka, a obecnie bufet (z niewielką wystawą prezentującą przedmioty z okolicy, pochodzące sprzed 1945 roku) oraz dwie przedwojenne strażnice, z których jedna pełni funkcję części noclegowej schroniska. Na miejscu nieistniejącej już XIX-wiecznej gospody natomiast urządzony jest nieoficjalny parking (dojazd do schroniska samochodem jest możliwy tylko w sezonie letnim po uzyskaniu zgody Nadleśnictwa Szklarska Poręba).

 

W ramach utworzonego w listopadzie 2009 Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, 18 września 2010 oddano do użytku "astrościeżkę" - model układu słonecznego, wskazujący skalę odległości poszczególnych planet od słońca, którego umowna lokalizacja znajduje się przy schronisku.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone