Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

Świeradów Zdrój

50°54′30″N 15°20′00″E

Swiat Pogody

szlak-czerw [czerwony] - Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza,

szlak-czerw [czerwony] - Świeradów Zdrój - Stóg Izerski - Świeradów Zdrój,

szlak-czerw [czerwony] - Świeradów-Zdrój - Schronisko PTTK na Stogu Izerskim - Polana Izerska - Przednia Kopa - Wysoka Kopa - Izerske Garby - Kopalnia Stanisław - Wieczorny Zamek - Wysoki Kamień - Hutnicza Górka - Szklarska Poręba,

szlak-niebieski [niebieski] - Świeradów-Zdrój - Sępia Góra - Płókowy Mostek - Dolina Kwisy - Świeradów-Zdrój,

szlak-niebieski [niebieski] - Świeradów-Zdrój - Polana Izerska - Schronisko PTTK na Stogu Izerskim - Świeradów-Zdrój,

szlak-niebieski [niebieski] - Świeradów-Zdrój - Polana Izerska - Izerska Łąka - Chatka Górzystów,

szlak-ziel [zielony] - Świeradów-Zdrój - Zajęcznik - Czerniawa-Zdrój - Dolina Czarnego Potoku - Świeradów-Zdrój,

szlak-ziel [zielony] - Świeradów-Zdrój - Zajęcznik - Świeradów-Zdrój,

szlak-ziel [zielony] - Świeradów-Zdrój - Stóg Izerski - Smrek.

(Niem. Bad Flinsberg) – miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Położony jest na wysokości 450-710 m n.p.m. w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy (w tzw. Obniżeniu Świeradowskim), oddzielającej Wysoki Grzbiet na południu od Kamienickiego Grzbietu na północy.

 

Pierwsza wzmianka o Świeradowie pochodzi z 1524 roku jako Fegebeutel. Odkryte już wtedy wody mineralne zostały wzmiankowane po raz pierwszy w 1572 roku, w książce Leonarda Thurneyssera – berlińskiego lekarza. Dopiero ponad sto pięćdziesiąt lat później zostały zbadane i uznane za lecznicze. Uzdrowiskowe moce przyczyniły się do budowy Domu Zdrojowego w 1899 roku w otaczającym go Parku Zdrojowym. Świeradów był trzykrotnie plądrowany w latach 1634-1639. Jednym z powodów było przywiązanie mieszkańców ówczesnego Świeradowa do wiary protestanckiej. Również w 1642 roku Świeradów został ograbiony. W 1645 roku stacjonowały tu wojska rotmistrza Hermanna podczas szturmu zamku Gryf przez Szwedów. W roku 1840 Świeradów liczył 1687 mieszkańców. W 1909 roku z inicjatywy prywatnego inwestora doprowadzono z Mirska linię kolejową. W 1935 r. utworzono związek, czego konsekwencją było m.in. wybudowanie drogi do Szklarskiej Poręby. Po kapitulacji III Rzeszy w maju 1945 r. uzdrowisko zostało zajęte przez wojska radzieckie, a następnie przekazane polskiej administracji. Jego dotychczasowi mieszkańcy zostali wysiedleni do Niemiec. Wobec braku historycznej nazwy polskiej, miejscowość nazywano początkowo Wieniec-Zdrój. W 1946 roku wprowadzono urzędowo nazwę Świeradów Zdrój, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Bad Flinsberg. W 1946 r. osada uzyskała prawa miejskie.

 

Unikatowy, podgórski klimat, sieć szlaków turystycznych i rowerowych, zasoby naturalnych surowców leczniczych: wody mineralne, wody radonowe, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu, przyciągają turystów i kuracjuszy od XVII wieku. Nazywane jest perłą uzdrowisk dolnośląskich. O wyjątkowości tych miejsc stanowią: najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa, egzotyczna roślinność, promenada spacerowa, tarasy, sztuczna grota oraz galeria widokowa na wieży z zegarem. Tutejsze wody lecznicze – radoczynne szczawy, o różnym stopniu zmineralizowania, używane zarówno do picia, jak i do kąpieli oraz okłady borowinowe, leczą przede wszystkim choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby ginekologiczne.

 

Na północnym zboczu Stogu Izerskiego działa Ośrodek Ski & Sun Świeradów-Zdrój z koleją gondolowa „Stóg Izerski” o długości 2171 m i trasą narciarską/downhillową o długości 2500 m. Ośrodek zachęca nie tylko zimowych miłośników nart. Latem i wiosną odwiedza to miejsce tysiące rowerzystów, ponieważ znajdują się tam też ścieżki rowerowe. Każdego roku Ośrodek Ski & Sun Świeradów-Zdrój jest głównym organizatorem Bike Maratonu, który zachęca miłośników rowerów oraz biegaczy.

 

Tutaj zaczyna się, ciągnący się przez całe Sudety – szlak-czerw [czerwony] Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Stąd też wychodzą trasy w stronę: Szklarskiej Poręby i Karkonoszy; Karłowa i Gór Stołowych. Turyści preferujący krótkie górskie wypady, z przyjemnością wybiorą się trasami spacerowymi, w stronę górujących nad Świeradowem Stogu Izerskiego lub Sępiej Góry, na której według legend znajdować się miała pogańska świątynia. Ciekawymi miejscami turystycznymi, w których notabene również znajdować się miały pogańskie świątynie, są Babia Przełęcz, zwana inaczej Polaną Czarownic oraz (znajdujące się bliżej wsi Kopaniec) Ciemny Wądół i Sowi Kamień na zachodnim zboczu Ciemniaka.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone