Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

Węgierska Górka

49°36′23″N 19°06′55″E

szlak Barania Góra – Magurka Radziechowska – Glinne – Węgierska Górka – Żabnica – Abrahamów – Rysianka (Główny Szlak Beskidzki),

szlak Węgierska Górka – Przełęcz Siodełko – Złatna – dojście do szlaku turystycznego szlak Złatna – Wierch Wisełka pod Baranią Górą (węzeł szlaków).

Wieś gminna w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Węgierska Górka. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego. Miejscowość, położona na zboczach Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego niedaleko Żywca, jest siedzibą gminy Węgierska Górka. Przez Węgierską Górkę przepływa rzeka Soła.

 

Pierwsze wzmianki o Węgierskiej Górce pochodzą z 1477 roku. W 1706 roku Franciszek Wielopolski założył u ujścia Żabnicy do Soły folwark lokowany na gruntach wsi Cięcina i nazwał go Węgierską Górką.

W okresie międzywojennym Węgierska Górka uzyskała status zimowiska. Przepływająca przez wieś Soła nadawała się do kąpieli. Poza tym w Węgierskiej Górce znajdowały się boiska sportowe, korty tenisowe i strzelnica małokalibrowa. Większość obiektów posiadała oświetlenie elektryczne, co ułatwiało organizowanie licznych festynów i dancingów. Szlaki turystyczne prowadziły na Romankę, Baranią Górę i Górę Prusów.

Wokól pozostałości po II wojnie światowej - dobrze zachowane schrony obronne: Waligóra, Wąwóz, Wędrowiec, Włóczęga i Wyrwidąb.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone