Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

Poglądowa panorama ze szczytu - link

szlak-czerw [czerwony] z przełęczy Sokolej (↑ 1 godz, ↓ 0.40 godz),

szlak-czerw [czerwony] z przełęczy Jugowskiej przez Przełęcz Kozie Siodło (↑ 1.30 godz, ↓ 1.10 godz),

szlak-zolty [żółty] z Kamionek (↑ 2.15 godz, ↓ 1.40 godz),

szlak-zolty [żółty] z Walimia (↑ 1.15 godz, ↓ 1.10 godz),

szlak-niebieski [niebieski] z przełęczy Walimskiej (↑ 1 godz, ↓ 0.40 godz),

szlak-niebieski [niebieski] z Przełęczy Woliborskiej przez Leśny Dworek i Trzy Buki,

szlak-ziel [zielony] z Sokolca przez Schronisko Sowa (↑ 1.20 godz, ↓ 0.50 godz),

szlak-czarny [czarny] - Wielka Sowa - Przełęcz Walimska - Jelenia Polana – Przełęcz Sokola.

Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, po 1945 przez krótki okres pol. Góra Sowia, 1015 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych, z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach, należy do Korony Gór Polski; położony jest w województwie dolnośląskim.

Góra leży w dorzeczu Odry, a dokładniej na granicy między dorzeczami jej dopływów – Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Zbudowana jest ze skał metamorficznych z prekambru.

 

Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. W drugiej połowie XIX wieku zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry. Jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1885 roku. Konstrukcja ta znajdowała się około 30 metrów na południe od miejsca, gdzie obecnie stoi żelbetowa wieża. Drewniana konstrukcja przetrwała jednak tylko do 1904 roku. Jeszcze w tym samym roku powstał plan wzniesienia nowej, drewnianej konstrukcji. Ostatecznie stało się inaczej. Prezes dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego Richard Tamm przeforsował ideę budowy trwałej kamienno-żelbetowej wieży. Prace przy jej wznoszeniu rozpoczęły się w lipcu 1905 roku, a uroczyste otwarcie, które odbyło się 24 maja 1906 roku, zgromadziło tłumy ludzi. Wieży nadano wówczas imię Otto von Bismarcka (Bismarckturm). Na tarasie widokowym podziwiano panoramy od Śnieżnika po Śnieżkę oraz od Wzgórz Trzebnickich po Broumovské stěny. Po II wojnie światowej wieży nadano imię Władysława Sikorskiego, a 27 września 1981 polskiego turysty i krajoznawcy Mieczysława Orłowicza. Wizerunek wieży stał się symbolem Pieszyc, znajduje się w herbie tego miasta. Z wierzchołka wieży roztacza się piękny widok na wszystkie pasma górskie i miejscowości w promieniu - przy dobrej widoczności - od 80 do 100 km.

Masyw położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Niestety oprócz samej wieży wybudowano także stację przekaźnikową (słychać ją) i kaplicę, co zakłóciło urok tego miejsca.

Latem oblegana jest przez turystów, a w weekend-y trudno jest szpilkę wbić b2. Wielu dociera tu od strony Rzeczki, mijając po drodze co najmniej dwa źródła chmielowego napoju a po dotarciu na szczyt czeka ich nagroda - kolejne źródełko. b1

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone